Choroby – jak z nimi walczyć, cz. 1

Kuracja przeciwmigrenowa
Przygotuj mieszankę: szyszka chmielu, liść melisy, kwiat pierwiosnka i lawendy, ziele dziurawca, korzeń kozłka, kłącze tataraku, kora kaliny, bukwica i przetacznik, owoc kopru. 3 łyżki mieszanki zalej 3 l wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 15 minut. Przcedź napar i pij 3 razy dziennie po szklance, 20 minut przed jedzieniem. Zrób przerwę po 7 dniach kuracji.

Bolące ucho
Mogłoby się wydawać, ze pomogą tylko silne antybiotyki, ale podziałają też zioła. Łyżkę ziela bluszczyku kurdybanku zalej 1 szklanki wrzątku oraz 1 szklanki octu. Wszystko gotuj pod przykryciem 15 minut. Następnie zaparz w szklance wrzątku po łyżeczce ziele krwawnika oraz szałwi. Połączonymi płynami płucz chore ucho.

Sposób na bóle po ukąszeniach
W garnku rozpuść 20 dag wazeliny i wymieszaj z 2 łyżkami liści melisy i łyżeczką kwiatów arniki. Wstaw garnek do naczynia z wrzącą wodą, podgrzewaj 2 godziny, przesącz zawiesinę przez muślin, smaruj skórę w miejscach ukąszeń.

Na dokuczliwy jęczmień
Ziołowy kompres złagodzi ból i przyspieszy gojenie się jęczmienia. Przygotuj odwar z korzenia podróżnika, zalewając łyżkę rozdrobnionych ziół dwoma szklankami wody i gotując je 20 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodaj łyżkę kwiatu chabra bławatka. Po przecedzeniu i lekkim ostudzeniu mocz tampony z gazy i przykładaj na powiekę.

Na bolące mięśnie
Doskonała będzie nalewka z dziurawca. Garść ziół zalej w słoiku naftą oczyszczoną i odstaw na 2 tygodnie. Po przecedzeniu nacieraj płynem bolące mięśnie.

Gdy rośnie ząb mądrości
Ulgę obolałym i spuchniętym dziąsłom przyniosą zioła, a dokładniej szałwia zmieszana w równych ilościach z rumiankiem i miętą. 2 łyżki mieszanki wsyp do termosu, zalej 1 l wrzątku i lekko ostudzony naparem często płucz jamę ustną.

Na ból zęba
Posiekaj 3 ząbki czosnku i zalej szklanką gorącego mleka. Wkrótce po wypiciu poczujesz ulgę;
Zmiażdż goździk z kompotu i przyłóż na dokuczliwy ząb;
Bardzo skuteczne jest żucie korzenia babki wąskolistnej.

Lecznicza poduszeczka na bóle stawów
Z kawałka płótna uszyj kwadratowy woreczek z jednym niezaszytym brzegiem. Odwróć na prawą stronę i przeszyj co 2 centymetry. W co drugi tunel wsyp ziarna białej gorczycy, a po wszystkim zaszyj ten brzeg poduszeczki. Teraz przykładaj ją na bolące stawy na minimum 12 godzi. Po kilku tygodniach bóle będą mniejsze lub całkowicie ustąpią. Poduszeczka działa przez 4 lata.

Bóle w stawach
3 łyżki ziela przetacznika zalej 2 szklankami wrzątku i parz pod przykryciem 10 minut. Szklankę przecedzonego naparu wypij rano, a resztę wieczorem przed kolacją.

Na bóle korzonków i rwę kulszową
Należy stosować nalewkę chrzanową. Około 10 dag startego korzenia chrzanu zalej szklanka wódki, zakręć słoik i odstaw na tydzień. Następnie przecedzonym przez gęsto płótno płynem smaruj bolące miejsca. Jeśli masz wrażliwą skórę, to przedtem nasmaruj chore miejsca masłem lub tłustym kremem.

Na migrenę
Przygotuj mieszankę z szyszek chmielu, liścia melisy, kwiatu piernwiosnka i lawendy, korzenia kozłka, ziela dziurawca, bukwicy i przetacznika, kłącza tataraku, kory kaliny i owocu kopru (równe ilości tych składników). 3 łyżki mieszanki zalej 3 litra wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przecedzony napar pij 3 razy dziennie po szklance 20 min przed posiłkiem. Po 7 dniach zrób przerwę.

Ziołowa kąpiel na bóle głowy
Zalej 5 łyżek liści pokrzywy, 2 łyżki szyszek chmielu i łyżkę rozdrobnionej kory jesionu dwoma litrami wrzątku i gotuj przez 7 minut. Przecedzony odwar użyj do kąpieli, która powinna trwać ok. 15-20 minut. Zabieg można powtarzać przez kilka dni.

Odwar z kory na ból
Łyżeczkę kory wierzby i pół łyżeczki kory kruszyny wymieszaj, a następnie rozdrobnione zioła zalej 3 l wody. Gotuj zioła przez 10 minut na małym ogniu. Przecedź otrzymany odwar i przelej do termosu. Lekko przestudzony pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

Ból głowy
Wystarczy sięgnąć po kwiat lipy. Zalej 2 szklankami wrzątku 1,5 łyżki tego kwiatu. Następnie przez 15 minut parz pod przykryciem, przecedź i pij przestudzony napar 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

Nawłoć pospolita
Napary i odwary z nawłoci mają działanie moczopędne i żółciopędne, przeciwdziałają krwawieniom, łamliwości naczyń krwionośnych. Pomagają w nieżycie żołądka, wrzodach przewodu pokarmowego, w kamicy.

Lnica pospolita
Napar z lnicy pomaga w przewlekłych zapaleniach, zaburzeniach trawienia, we wzdęciach, niedostatecznym wydzielaniu żółci do dwunastnicy. Jest też moczopędny. Zewnętrznie stosuje się go w źle gojących, bolesnych ranach.

Krwiściąg lekarski
Jest lekiem przeciwkrwotocznym i przeciwbiegunkowym. Świeże, roztarte ziele stosuje się na rany i wrzody.

Kopytnik pospolity
Pomaga w nieżycie oskrzeli, ma działanie wymiotne i wykrztuśne oraz moczopędne i przeczyszczające. Wzmacnia działanie oskrzeli, a także wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Stosowany jest przeciwkaszlowo i przeciwbólowo.

Jeżyna
Pomaga w trawieniu, działa napotnie i wykrztuśnie. Napar z jej liści jest ściągający, dezynfekujący, moczopędny i przeciwbiegunkowy. Pomaga w zgadze i wzdęciach.

Janowiec barwierski
Moczopędny, pobudza różne narządy do pracy, pomaga w obrzękach i puchlinie wodnej oraz w kamicy osłabieniu czynności nerek. Działa napotnie i rozwalniająco.

Borówka czernica
Walczy z biegunką, poprawia zdolność widzenia o zmierzchu, leczy nieżyt przewodu pokarmowego.

Borówka brzusznica
Moczopedna, dezynfekuje drogi moczowe, działa przeciwzapalnie. Ze względy na dużą zawartość witaminy C jest środkiem dietetycznym, zaś obecne w niej flawonoidy wzmacniają naczynka krwionośne.

Barwinek pospolity
Pomaga w nadciśnieniu, zwiększa dotlenienie mózgu, działa przeciwtoksycznie, czyści krew i poprawia przemianę materii. Zwalcza ból zębów.

Aronia
Obniża ciśnienie krwi, jest środkiem przeciwkrwotocznym, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia trawienie oraz opóźnia starzenie.

Antybiotyki
Przy ich zażywaniu zwłaszcza z grupy tetracyklin należy unikać spożywania produktów mlecznych i na ok. 2 godziny przed i po zażyciu nie pić mleka.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*