Czy kolor ubrania ma znaczenie?

Czy kolor ubrania ma znaczenie? Każda barwa ma swoją specyfikę i określone znaczenie. Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś czy kolor ubrania, które nosisz, ma jakieś znaczenie? Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

ubrania

Tak naprawdę kolor ubrania ani żadnego innego przedmiotu nie istnieje. Jego barwa to tylko efekt pracy komórek światłoczułych, które znajdują się w siatkówce naszych oczu. A jednak ten kolor, który widzimy ma niebagatelne znaczenie i spotykamy się z nim praktycznie w każdej sferze życia.

Kolor jest ważnym elementem życia

Naukowcy stwierdzili, że monotonia męczy oczy. Jeżeli nieustannie otacza nas ten sam kolor, czujemy się znudzeni i apatyczni. Tracimy kreatywność i energię. Reguła ta dotyczy nie tylko koloru ścian, mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz, o których moglibyśmy teraz pomyśleć. Chodzi nawet o nasze ubrania. Co nasze ubrania mówią o nas samych?

barwy monotonne

Barwy monotonne

Brązowy, czarny, szary – są to barwy monotonne, które Polacy wybierają najczęściej. Wydaje nam się, że są neutralne, dzięki czemu wtapiamy się w tłum, nie rzucamy w oczy. Dodatkowo uważamy, że są to kolory elegancji, a krzykliwe barwy powodują, że traktuje się nas niepoważnie. Czy rzeczywiście tak jest? Może nasza podświadomość każe jednak inaczej odbierać te barwy? Co mówią o tych kolorach naukowcy? Podobno czarny kolor powoduje, że możemy zostać odebrani jako osoby autorytarne, zdystansowane, nieprzyjaźnie nastawione, ale jednocześnie silne i niezależne. Czerń jest w pewnym sensie dostojna, ale należy uważać z jej stosowaniem. Zbyt częste noszenie tego koloru może spowodować niepotrzebny dystans naszych rozmówców. Z kolei szary jest o tyle specyficzną barwą, że potrafi podkreślić nasze zmarszczki na twarzy i nadać cerze ziarnisty odcień, co nie wygląda zbyt dobrze. Do tego szary wskazuje, że jesteśmy wyalienowani, zdystansowani i nie chcemy kontaktu z ludźmi. Z kolei brązowy długo uważany był za nudny i zbyt prosty. Tymczasem w którymś momencie wrócił na salony. Teraz odbiera się go raczej jako symbol bezpieczeństwa.

Barwy ciepłe

Ciepłe kolory ubrań siłą rzeczy są bardziej energetyczne i radosne. Na przykład osoby, ubierające się na żółto postrzegane są jako pełne energii i otwarte na innych ludzi. Czerwony natomiast z założenia rozpala zmysły. Kobiety w czerwonych sukienkach lub mężczyźni w czerwonych krawatach podobno są bardziej pociągający dla innych. Specyficznym kolorem jest natomiast różowy, który chociaż jest ciepłą barwą, nie cieszy się najlepszą sławą. Uważa się go za nieco infantylny, a osoby noszące takie kolory za niezbyt poważne, co może niekiedy przeszkadzać, zwłaszcza w kontaktach biznesowych.

kolor czerwony

Barwy zimne

Barwy zimne z nazwy powinny oznaczać coś negatywnego, złego. Tymczasem nie można tego powiedzieć o ubraniach w tej kolorystyce. Na przykład dzięki barwie niebieskiej możemy wiele dla siebie „ugrać“ i wynegocjować. Ten kolor bowiem powoduje, iż sprawiamy wrażenie osób kompetentnych i budzących zaufanie. Podobnie jest z kolorem zielonym, który sugeruje naszym rozmówcom, że jesteśmy troskliwi i uprzejmi, co niewątpliwie budzi sympatię. Kolor fioletowy natomiast spowoduje, że będziemy odbierani jako kreatywni i twórczy. Z pewnością jest to odpowiedni kolor dla szalonych, artystycznych dusz.

A jakie kolory królują w Waszych garderobach?

1 komentarz

  1. Ja czasem nawet chciałabym się ubierać kolorowo, ale jak przychodzi co do czego to w mojej szafie tylko czerń, beż i szarość 😀

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*