Dobre okulary przeciwsłoneczne – gdzie ich szukać i jakie wybrać?

Tylko dobre okulary przeciwsłoneczne mogą zapewnić pełne bezpieczeństwo i uchronić przed uszkodzeniem wzroku. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, by nie popełnić błędu? Gdzie je kupić? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

okulary sloneczne

Piękna pogoda kojarzy się przede wszystkim z długimi spacerami, przyjemnymi wycieczkami rowerowymi oraz różnego rodzaju aktywnością na świeżym powietrzu. Pewnie właśnie dlatego tęsknimy za upalnymi dniami, kiedy to możemy w pełni korzystać z uroków natury. Słońce, które musi nam wówczas obowiązkowo towarzyszyć, robi wiele dobrego dla naszego organizmu – między innymi poprawia samopoczucie i dodaje energii, potrzebnej do realizacji kolejnych wyzwań. Jeśli jednak będziemy nieostrożnie korzystać ze słonecznych kąpieli, narazimy na niebezpieczeństwo jeden z najwrażliwszych ludzkich narządów – wzrok. Z tego powodu, poza odpowiednimi olejkami i balsamami nawilżającymi skórę oraz lekką odzieżą, powinniśmy pamiętać, by zakładać okulary przeciwsłoneczne. Jak jednak wybrać te właściwe i skąd można je wziąć? Czy ich parametry naprawdę nie mają znaczenia?

Gdzie znaleźć dobre okulary przeciwsłoneczne?

Na okulary przeciwsłoneczne możemy natrafić praktycznie wszędzie. Stragany pełne różnorodnych modeli witają nas w galeriach handlowych, na miejscowych targach i bazarkach czy w pobliżu sklepów odzieżowych. Kuszące są przede wszystkim ich ceny, które wahają się w granicach od 5-ciu do 25-ciu złotych. Jednak, czy to rzeczywiście idealna okazja na to, by znaleźć parę doskonałą na letnie wycieczki? Niekoniecznie. Tak niewysoka cena podpowiada, że do ich konstrukcji nie wykorzystano raczej trwałych soczewek wyposażonych w filtr UV. Bez niego okulary nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą oczom, ponieważ dopuszczają do nich zbyt duże ilości promieni UV, które działają szkodliwie na wzrok. Niech więc nie zwiedzie nas cena atrakcyjnych modeli czy efektowne, kolorowe, a zarazem przyciemniane szkła z plastiku.

Okulary słoneczne powinno się kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach, takich jak chociażby salony optyczne. Tam można być pewnym ich wysokiej jakości, a także wszelkich niezbędnych cech, które są im potrzebne, by mogły dobrze chronić oczy przed słońcem. Jeśli natomiast nie będziemy czegoś pewni, zawsze mamy możliwość dopytania specjalisty, chętnie udzielającego rad w każdej sytuacji.

okulary przecisloneczne

Które okulary słoneczne wybrać, by nie żałować?

Nie da się ukryć, że pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, myśląc o tym, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, powinien być filtr. Aby uchronić oczy przed promieniami słonecznymi, należy skupić się na filtrach UVA i UVB. Najskuteczniejszym, który nie dopuszcza ich do narządu wzroku wcale, jest filtr UV-400. Warto też zwrócić uwagę na klasę jego przepuszczalności światła oznaczaną cyferkami od 0 do 4. Kiedy szkła są niemal przezroczyste, wynosi ona od 100 do 80 % (klasa 0), a kiedy okazują się bardzo ciemne – od 3 do 8 % (klasa 4). Warto jednak sprawdzić, czy oglądane przez nas okulary mają znak CE bądź normę ISO 9001:2000. Oba oznaczenia powinny się znajdować albo na metce przypiętej do okularów, albo na zauszniku. Zdarza się czasem, że sprzedawcy, chcąc zwiększyć zainteresowaniem swoim towarem, umieszczają naklejki „UV-400” na szkłach, choć dany model wcale nie posiada filtra.

Warto znaleźć okulary przeciwsłoneczne wyposażone w soczewki poliwęglanowe. Zapewniają one doskonałą ochronę przed promieniami UV obu typów. Ponadto, są bardzo trwałe, dzięki czemu nie ulegają zbyt łatwo uszkodzeniom. Jednocześnie odznaczają się niebywałą lekkością, co sprawia, że noszenie modeli z takimi soczewkami wcale nie powoduje dyskomfortu. Ze względu na dużą odporność na zarysowania oraz uszkodzenia, jakie mogłyby powstać w wyniku upadków, ich noszenie zaleca się szczególnie sportowcom oraz najmłodszym. Jeśli ma się wadę wzroku i na co dzień nosi okulary korekcyjne, świetnym rozwiązaniem będzie filtr fotochromowy, dzięki któremu szkła ciemnieją pod wpływem słońca, a rozjaśniają się po wejściu do pomieszczenia.

1 komentarz

  1. niestety ludzie nie zdają sobie sprawy, że kupując szmelc plastikowy w sieciówkach jeszcze sobie szkodzą

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*