Jak zostać hostessą

To one z uśmiechem na ustach zachęcają nas do zakupu towarów w supermarketach i rozdają ulotki. Te najpiękniejsze witają uczestników konferencji, sympozjów, reprezentują firmy podczas targów. To hostessy. Dziewczyny do wynajęcia.

Hostessy

Hostessy

Wymagane predyspozycje

Zacznijmy od tego, że nie ma ścisłego rozróżnienia pomiędzy modelką, fotomodelką a hostessą, przynajmniej w naszych, krajowych realiach.
Dotyczy to bardziej pewnych predyspozycji, nikt nie twierdzi, że wysoka dziewczyna (modelka) świetnie czująca się na wybiegach podczas pokazów mody, nie może pozować do zdjęć (fotomodelka) czy reklamować czegoś podczas promocji (hostessa).
Oczywiście, najbardziej znane modelki, zarabiające spore kwoty, nie będą pracować jako hostessa w supermarketach, to normalne. Zwykle dziewczęta zaczynają od pracy hostessy do czasu kiedy uda im się zaistnieć jako modelka lub fotomodelka.

Szansę mają dziewczęta ładne, wysokie, zgrabne, ale jednocześnie sympatyczne. Hostessa to jeden z niewielu zawodów, który wykonują głównie dziewczęta.

Dzisiaj hostessa musi być wszechstronnie przygotowana. Najlepiej jeśli zna jeden lub kilka języków obcych, jest bystra, inteligentna i oczywiście wyróżnia się urodą. Hostessa musi mieć świadomość, że jej zadaniem jest nie tylko stanie i uśmiechanie się. Powinna umieć porozmawiać o promowanym produkcie jak również o bieżących wydarzeniach kulturalnych.

Konkurencja na rynku pracy powoduje, że zwiększają się wymagania, hostessa musi podnosić swoje kwalifikacje. Kiedy np. obsługiwałam kilkugodzinną promocję nowego modelu samochodu, to wcześniej przez kilka dni uczyłam się obsługi programu do ewidencji gości oraz wszystkiego o samochodzie. Jeszcze dziś pamiętam dostępne kolory, silniki, wyposażenie oraz warunki zakupu – mówi Paulina Piszczek.

To praca bardzo przyjemna, jeśli się lubi kontakt z ludźmi, chociaż po kilku godzinach stania w szpilkach nie czuje się nóg – mówi hostessa Joanna Maćkiewicz. Dziewczyna, która łączy w sobie te cechy, ma dużo propozycji pracy. Głównie są to targi, konferencje.
Bardzo dużo propozycji otrzymuję już na stoisku targowym. Zadowolony klient poleca mnie innym firmom, czasami współpraca trwa kilka lat – mówi Halszka Oczkowska.

Jeśli chcesz pracować jako jedna z nich musisz pamiętać, że będziesz robić to, co nakażą Ci inni. Czasem trzeba wystąpić w stroju, który Ci się nie spodoba. Kolorowe czapeczki, koszulki czy polo jeszcze ujdą, ale czasami dostaje się wymyślne stroje w których wygląda się po prostu głupio. Niestety, działy marketingu niektórych firm potrafią być bardzo “tfurcze” 😉

Od czego zacząć . . . .

Zwykle pracę w tym zawodzie rozpoczyna się od promocji w supermarketach. Dla dziewczyny jest to najlepszy trening kontaktu z klientem. Często również trzeba się wykazać umiejętnością estetycznego przygotowania degustacji i zachęcenia klientów, aby to jej produktu skosztowali.

Niezbędnym warunkiem pracy w supermarketach jest posiadanie tzw. książeczki “sanepidowskiej” z obowiązkowymi badaniami na “nosicielstwo”. Część supermarketów zaczęła ostatnio wymagać od hostess dodatkowego szkolenia BHP.

Zobacz również “Zawód Hostessa – Trochę prawa”

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)


10 komentarzy

 1. Pracuję jako hostessa od roku, uważam, że jeśli lubi się kontakt z ludźmi to ta praca jest bardzo przyjemna, dodatkowo odpowiednie przygotowanie na temat produktów, które promuję oraz mój strój i wygląd dają mi poczucie pewności

  • Witam, może mi pani podpowiedzieć jak zostać hostessa czyli do kogo się zgłosić lub pod jaki nr tel zadzwonić lub gdzie się zarejestrować na stronie żeby zacząć prace jako hostessa ?

   • Nie chce podawać nazw konkretnych agencji. Poszukaj w sieci i zwracaj uwagę na opinie, szczególnie dotyczące terminów wypłaty wynagrodzeń. Dużo jest agencji które pozakładały teraz byłe hostessy, są to maleńkie agencje i często problemy w wypłaceniem wynagrodzenia. Ja pracuje ze sprawdzonymi agencjami które już długo działają, mam pewność że wszystko jest ok.

 2. co do przygotwania na temat produktów to sądze że większość panienek olewa przygotowanie bo jak się chce żeby powiedziała ci coś więcej o tym co sprzedaje to jest “eeeee wszystko jest na opakowaniu napisane”

 3. Hostessą nie da się być z przymusu “bo mama kazała” bo to odrazu widać, trzeba czerpać przyjemność z kontaktu z ludźmi i umieć z nimi rozmwiać i dostosowywać się do nich. Zostając hostessą nie musi to być kogoś pasją, bo praca jak praca, jednak musi to być osoba umiejąca przebywać pośród ludzi i czerpiąca z tego przyjemność.

 4. Czy któraś z was może pracuje jako hostessa ?? Chciałabym spróbować swoich sił jednak potrzebuje namiary do jakichś sprawdzonych agencji bo tak trochę strach bo nie wiadomo na kogo się trafi…

 5. Ale nie powiedziałaś w jakich okolicach szukasz bo agencji w całej Polsce jest masa

 6. Studiuję w Krakowie więc pewnie coś w tych okolicach

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*