Zostań modelką

Modelka to piękny zawód, o którym marzą tysiące kobiet i dziewcząt. Daje poczucie akceptacji, bycia piękną, podziwianą, kojarzy się zwykle z baśniowym, innym, lepszym światem. Światem kopciuszka, gdzie wszystko jest możliwe.

Zostań modelką

Zostań modelką

Jak większość dziewcząt pewno też chciałabyś być modelką. Jeżeli chcesz spróbować, na początku zastanów się, co konkretnie cię interesuje, np. praca modelki, fotomodelki, hostessy, czy tylko chęć zobaczenia, jak wygląda sesja zdjęciowa. Kiedy już zdecydowałaś że chcesz być modelką, chwila szczerości ze sobą, odpowiedz sobie sama na kilka pytań:

twoje oczekiwania – modelka, fotomodelka, duża kariera, pieniądze, zabawa, prestiż, zdjęcia w prasie, konkursy miss, konkursy dla modelek itp…
twoje atuty – (pomoże lustro) wzrost, wymiary, włosy, dłonie itp…. porównując to z pewnym ideałem modelki ilość wolnego czasu jaki możesz przeznaczyć w perspektywie 2-3 lat;
ewentualne przeszkody – szkoła, rodzice, chłopak, mąż, dziecko, odległość od dużego miasta gdzie są agencje;
jak oceniają Cię inni – podobasz się, namawiają Cię do “bycia modelką” itp…
twoje zasoby finansowe – agencje niechętnie finansują sesje dla początkujących;
twoja wytrwałość – czy wystarczy Ci samozaparcia na kilka lat;
dodatkowe “atuty” – wujek znakomitym fotografem, ciocia dyrektorem telewizji, sąsiad znanym reżyserem reklam itp…
Zastanów się, gdzie się zgłosić.

Najlepiej do reklamującej się agencji, bo można przypuszczać, że stara się o nowe zgłoszenia, o nowe twarze, a nie pozostaje bierna. Poszukaj ogłoszeń w prasie, zapytaj koleżanek, zobacz w książce telefonicznej, poszukaj w internecie.

Nie podpisuj od razu żadnych umów.

Wiele firm już na wstępie każe podpisać Ci umowę (najczęściej na 2-3 lata), nie Śpiesz się jednak. To prawda że wiele zależy od agencji, do której się zgłosiłaś ale to poważna decyzja, zobowiązująca, a czasami tylko uniemożliwiająca pracę z innymi firmami. Przed podjęciem takiej decyzji zastanów się dobrze, bo konsekwencje zerwania umowy mogą być poważne.
Niektóre agencje, by zająć się promocją danej osoby muszą mieć zabezpieczenie w postaci umowy. To też powinnaś wiedzieć, bo to ta druga, lepsza strona wynikająca z jej podpisania.

Koszty pierwszej sesji i kursu.

Weź pod uwagę, że za pierwszą sesję prawdopodobnie będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni. Rzadko która agencja decyduje się na zaoferowanie darmowej sesji, aczkolwiek czasami to się zdarza. Jeżeli bardziej interesuje cię praca modelki, pokazy mody, zapisz się na kurs “na modelkę”, czyli kurs poprawnego poruszania się, zaprezentowania siebie, czasami połączonego z krótkim kursem makijażu.
Zazwyczaj należy za taki kurs zapłacić samemu, zdarzają się jednak odstępstwa, np. można się umówić i odpracować (np. jako hostessa na promocjach lub roznosząc ulotki – zależnie od kierunku działalności danej firmy). Są to coraz częściej stosowane metody działania agencji modelek. Jeżeli agencja jest zainteresowana daną osobą może np. zaoferować dalsze szkolenie, które już pokrywa sama. Żeby jednak do tego doszło, musisz się wykazać na zajęciach, bądź dobrze wypaść na sesji zdjęciowej.

Pamiętaj, że firma, do której się po raz pierwszy udajesz nie zna cię, i to właśnie ten pierwszy kontakt z nią będzie dla ciebie najważniejszy.

Nie staraj się pozować na kogoś, kim nie jesteś.

Bądź sobą, bo tylko wtedy wyglądasz naturalnie. Oczywiście stres paraliżuje, ale walcz z nim, lub po prostu, gdy zdenerwowanie weźmie nad tobą górę, przyznaj się do tego. To nie wstyd, że się denerwujesz. Nie pozwól jednak, by przeszkodził ci w rozmowie.

Jeżeli już zdecydujesz się na sesję, nie zapomnij, że punktualność to rzecz święta.

Gdy jednak miałabyś się spóźnić, zadzwoń, przeproś i umów się na inną godzinę lub termin. Staraj się jednak, by zdarzało się to jak najrzadziej, bo opinia taka może o tobie pozostać.

Na zakończenie kubeł zimnej wody.

Pamiętaj jesteś tylko jedną z wielu setek czy tysięcy dziewcząt marzących o karierze modelki. Brutalna prawda jest taka że nikt na Ciebie nie czeka. To Ty swoją postawą musisz udowodnić że jesteś profesjonalistką (pomijając predyspozycje fizyczne) godną zaufania, punktualną, zawsze przygotowaną do zajęć czy sesji, miłą, uśmiechniętą sympatyczną dziewczyną.
Tylko wtedy ludzie w agencji, fotograficy, klienci będą z Tobą chętnie współpracować, tylko wtedy uchylą się drzwi do magicznego świata i spełni się sen o kopciuszku.

Życzymy Ci tego i pozdrawiamy Cię

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 1,00 na 5)


2 komentarze

  1. Świat modelingu jest jednym z brutalniejszych bo “jesteś w grze” dopóki dobrze wyglądasz, a i wybić się jest mega trudno bo przecież jest tysiące dziewczyn starających się tak samo zabłysnąć. Jest to taki trochę wyścig szczurów no ale jeśli się kocha to co robi i daje z siebie 200 % to jest szansa że się uda. Grunt to się nie poddawać 🙂

  2. Nikt nie powiedział że będzie łatwo, w tym zawodzie trzeba być “twardym a nie miętkim” 😉

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*