Oczy do poprawki

Nic tak pięknie nie podkreśla naszej urody, jak błyszczące i promienne oczy. Jednak to zwykle na nich odbijają się negatywne skutki złego stylu życia. Twoje oczy mogą odzyskać dawny blask, jeśli poświęcisz im trochę uwagi.

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, wrażliwa i znacznie cieńsza niż na policzkach, na ma na niej gruczołów łojowych. Dlatego szczególnie narażona jest ona na powstawanie zmarszczek, obrzęków, sińców i tzw. worków.

Skłonność do takich przypadłości bywa dziedziczna, ale nie zawsze. Gdy w grę wchodzą częste opalanie się, nieumiarkowane korzystanie z solarium, brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym czy niewystarczająca ilość snu ( minimum 8 godzin ), wówczas musimy liczyć się z pojawieniem pierwszych zmarszczek, które z czasem mogą się znacznie pogłębić.

U modelek skóra wokół oczu jeszcze bardziej narażona jest na utratę elastyczności czy na powstanie sińców i obrzęków. Przyczynia się do tego głównie wykonywanie artystycznych, „ciężkich” makijaży, wymagających starannego usunięcia, na co często modelki nie mają czasu.

Pojawianie się sińców pod oczami może wiązać się również z nieodpowiednim trybem życia: złą dietą, brakiem snu, niedoborami żelaza i witamin, zaburzeniami w usuwaniu toksyn przez organizm. Dlatego, gdy skóra wokół oczu jest cienka i prześwitują przez nią drobne naczynia włosowate, należy zadbać o ich uszczelnienie. Dobre i skuteczne stają się wówczas preparaty z rutyną i witaminą C, a także kremy zawierające arnikę, kasztanowca i miłorzębu japońskiego.

Warto również od czasu do czasu sięgnąć po sok z cytryny w połączeniu z miodem, pomocne okazują się kompresy z czarnej herbaty i codzienne długie, spacery.

Wojna z cieniami i workami pod oczami

Cienie pod oczami są ciemniejszymi od reszty skóry miejscami. Mogą stać się wyraźniejsze wraz z upływem czasu, przy dużym zmęczeniu czy też złym stanie zdrowia. Worki pod oczami swe określenie zawdzięczają językowi potocznemu, który nazywa je tak ze względu na ich kształt.

Ta przypadłość przypomina woreczki wypełnione wodą. Jej nagromadzenie jest wynikiem słabego drenażu naturalnego. Czasem niektóre kremy, które do twarzy są rewelacyjne, w przypadku nałożenia ich pod oczy, mogą spowodować powstanie „worków”.

Jak temu zaradzić ?
Przede wszystkim należy stosować kremy przeznaczone wyłącznie do okolic oczu, zmniejszające opuchliznę, a także wypróbować domowe sposoby, które okazują się pomocne przy takich dolegliwościach. Są to:

Maślanka na obrzęki pod oczami:
W schłodzonej maślance należy zamoczyć płatki kosmetyczne i następnie przyłożyć do zamkniętych powiek, taki zabieg powinien trwać przynajmniej 20 minut, aby był skuteczny, należy często zwilżać płatki, by pozostały zimne i wilgotne przez cały czas. Na koniec można przetrzeć skórę bezalkoholowym tonikiem, by usunąć niezbyt przyjemny zapach maślanki.

Kompresy z czarnej herbaty:
Płatki należy nasączyć letnią esencją i położyć na zamkniętych powiekach. Taki zabieg musi trwać przynajmniej 10 minut. Podobny efekt dają też okłady z plastrów surowego ziemniaka, jak również przykładanie kostek lodu owiniętych w sterylną gazę, a także okłady z naparu rumianku, po których oczy odzyskują dawny blask.

Zmęczone oczy

Naszym oczom najbardziej szkodzą długie godziny spędzane przed monitorem komputera bądź też ekranem telewizora. Oczy nie znoszą także papierosowego dymu, kurzu oraz spalin tak charakterystycznych dla dużych miast. Nie sprzyja im również światło słoneczne, źle dopasowane okulary, jak również alergeny, które krążą w powietrzu.

Reakcją na takie nieprawidłowości są przede wszystkim czerwienienie się oczu i pojawiająca się na nich opuchlizna. Najlepszym sposobem, by w krótkim czasie pozbyć się niedoskonałości urody, jest udanie się do ciemnego pokoju. Wypoczynek w fotelu przy braku światła, a także okłady ze świetlika lekarskiego mogą zadziałać przeciwalergicznie, przeciwzapalnie oraz bakteriostatycznie.

Świetlik jest ziołem, które pomaga przy zmęczonych oczach, lecz również przy wielu chorobach okulistycznych. Łagodzi on stany zapalne, przyspiesza gojenie się jęczmienia, pomaga pokonać kurcze powiek. Świetlik zwalcza nawet tak oporne bakterie jak paciorkowce czy gronkowce.

Ćwiczenia niosą ulgę!

Jeśli zbyt długo przemęczamy oczy, musimy ofiarować im choć odrobinę relaksu w ciągu dnia. Czasem wymierne efekty przynosi mruganie, które powoduje zwilżanie się gałek ocznych, a także przerwanie na chwilę pracy przy monitorze i popatrzenie na jakiś przedmiot w oddali przez 5 minut. Jeśli to nie pomaga, najlepsza okaże się gimnastyka mięśni szyjnych i ramion. Przez kilka minut trzeba je napinać wykonując przy tym okrężne ruchy głową.

Jak zamaskować sińce i zaczerwienione oczy?

Kiedy nie ma wystarczającej ilości snu, pod oczami automatycznie pojawiają się sińce -niechciane, ciemne podkówki. Warto wówczas wypróbować kilka makijażowych sztuczek, które ukryją problem. NAJWAŻNIEJSZY JEST DOBRY KOREKTOR. Powinien być beżowy, gdy podkówki są sine, bądź żółty, gdy są one brązowe. Korektor należy wymieszać z podkładem, by nie odznaczał się zbytnio od reszty makijażu. Gdy ma on półpłynną konsystencję, wówczas dokładnie i precyzyjnie pokryje wszystkie niedoskonałości.

Jeśli wybierzemy korektor w sztyfcie, musi mieć odcień piaskowy. Korektor w kremie należy starannie wklepać w skórę pod oczami. Jeśli oczy są zaczerwienione, wystarczy narysować białą kredką kreskę na wewnętrznych krawędziach dolnych powiek, a na przyszłość nie siedzieć zbyt długo przed ekranem komputera i spać co najmniej 8 godzin.

Nowości na rynku kosmetycznym

Ostatnim hitem, który pomaga w pozbyciu się szpecącej opuchlizny, jest opaska żelowa. Po schłodzeniu w lodówce (nie wolno jej mrozić!), nakłada się ją na powieki. Przynosi podobny efekt, co okłady ze schłodzonej herbaty, kostek lodu czy plastrów surowego ziemniaka, ale jest bardziej praktyczna, może nam, bowiem „towarzyszyć” w podróży. Zimne okłady obkurczają i ujędrniają skórę, przywracając jej elastyczność i dobre napięcie.

Dobre rady na piękne, promienne oczy.

sen – usuwa zmęczenie, obrzęki, opuchlizny, jest jak zastrzyk energii dla organizmu, to podstawa dobrego wyglądu i samopoczucia;
kremy z filtrami UV – chronią przed wiotczeniem i wysuszeniem skóry, mają zbawienny wpływ na opóźnienie procesów starzenia;
kremy pielęgnacyjne – zwykle stosuje się je na noc, są to preparaty, które chronią, głęboko nawilżają i regenerują skórę;
ciemne okulary z filtrem – w słoneczne dni toskuteczny sposób, by zapobiec pierwszym zmarszczkom;
demakijaż – to podstawowy obowiązek każdej kobiety, niezmyty make-up może podrażniać oczy i w rezultacie spowodować zapalenie spojówek;
przed snem nie wolno pić dużej ilości płynów;
należy zrezygnować z większej ilości dań słonych i marynowanych.

1 komentarz

  1. Zawsze miałam problemy z „workami po oczami” i nie ważne było czy byłam wyspana czy nie czy zdrowo się odżywiałam itd. Tak już mam więc zostaje korektor pod oczy ;P

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*