Piękna twarz, cz. 1

Jak dbać o twarz

Jak dbać o twarz

Oczy krótkowidza
Ukryte za szkłami okularów oczy krótkowidzów wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości. Można jednak temu łatwo zaradzić. Optycznie powiększą je cienie w zdecydowanych, nasyconych kolorach oraz kreski namalowane na dolnych powiekach jasnym eyelinerem lub kredkami.

Głęboko osadzone oczy
Powieki od nasady rzęs po linię załamania należy pomalować jasnymi cieniami. Mogą one być lekko opalizujące lub nawet perłowe. Zewnętrzne kąciki oczu warto natomiast podkreślić odrobiną ciemniejszego cienia. Przy głęboko osadzonych oczach można także zdecydować się na kreski, ale powinny one być bardzo jasne lub w kolorze złota czy srebra. Rzęsy najlepiej pomalować brązową lub granatową mascarą.

Opadające powieki
Fałdki powiek można podkreślić niezbyt ciemnym cieniem, rozmazując go przy zewnętrznych kącikach oczu. Bardzo jasny cień nakłada się natomiast pionowo na środek powieki, tuż nad źrenicami. Aby opadające kąciki oczu były mniej widoczne, lepiej też zrezygnować z kresek na powiekach, a pod tukami brwiowymi rozetrzeć odrobinę ciemniejszego niż na powiekach cienia. Na koniec należy starannie wytuszować górne i dolne rzęsy.

Wypukłe oczy
Aby zatuszować nieco ten mankament, na górne powieki należy nałożyć ciemny (np. brązowy lub granatowy) matowy cień. Można nim wypełnić tylko część powieki, od środka do zewnętrznych kącików. Kreska narysowana eyelinerem powinna wychodzić poza zewnętrzne kąciki oczu i być uniesiona. Dolne powieki najlepiej w takim przypadku również podkreślić ciemnym cieniem, a na rzęsy nałożyć brązową mascarę.

Zbyt małe oczy
Małe oczy można optycznie powiększyć, nakładając jasny cień poniżej linii brwi. Zewnętrzne kąciki oczu podkreśla się wówczas ciemniejszym, perłowym lub opalizującym cieniem. Można też białą kredką narysować kreskę na krawędzi dolnej powieki, tuż nad linią rzęs, i zaznaczyć nią także kąciki oczu. Rzęsy należy zaś mocno wytuszować czarną mascarą.

Nienaturalny kolor brwi
U brunetki, która przefarbowała włosy na blond, ciemna oprawa oczu może wyglądać nienaturalnie. Aby uniknąć rażących kontrastów, warto więc nieco bardziej wydepilować brwi lub rozjaśnić je wodą utlenioną (3-proc). Wystarczy namoczyć w niej wacik i przecierać brwi tak dtugo, aż osiągnie się pożądany efekt. Mniej radykalny sposób to pokrycie całej twarzy razem z brwiami jasnym pudrem.

Zbyt rzadkie rzęsy
Aby optycznie zagęścić rzadkie i cienkie rzęsy, wystarczy wziąć dobrze zatemperowany ołówek do brwi i narysować nim między rzęsami małe kropeczki. Oprócz tego rzęsy trzeba oczywiście starannie wytuszować.

Jak malować rzęsy
Tuszowanie rzęs zaczyna się zawsze od zewnętrznych kącików oczu, a pozostałym na spirali tuszem pociąga się rzęsy w pobliżu nosa. Wówczas efekt jest najlepszy.

Uwaga na odzież
Nawet perfekcyjnie wykonany makijaż może zostawiać ślady na ubraniu. Przed wkładaniem przez głowę białego golfu lub bluzeczki, warto więc przykryć twarz chustką. Czerwona szminka i podkład odbiją się na niej, a nie na ubraniu. Przed wyjściem z domu dobrze jest się jednak upewnić, czy podczas wkładania ubrania makijaż się nie rozmazał.

Trwalszy makijaż ust
Przed nałożeniem szminki dobrze jest nawilżyć wargi kremem. Dzięki temu drobinki pomadki nie będą się osadzać na spierzchniętej skórze. Szminka będzie też trwalsza, jeśli wcześniej wargi obwiedzie się lekko konturówką, a do nakładania pomadki użyje specjalnego pędzelka. Na koniec między umalowane wargi dobrze jest włożyć chusteczkę higieniczną, aby zetrzeć nadmiar szminki. Po tym zabiegu należy przypudrować usta i jeszcze raz nałożyć wybrany kolor.

Jak zatuszować krostkę
Krosty i wypryski mają to do siebie, że najczęściej pojawiają się na twarzy tuż przed wielkim wyjściem lub w sytuacjach, gdy kobietom szczególnie zależy na atrakcyjnym wyglądzie. W takich wypadkach jedynym wyjściem pozostaje korektor. Jeżeli jednak i on nie jest w stanie zatuszować wyprysku, można namalować na nim czarną kredką do oczu figlarny pieprzyk. Po demakijażu trzeba jednak pamiętać, aby wyprysk posmarować odpowiednim środkiem przeciwzapalnym.

„Dojrzały” makijaż
Warto pamiętać, że im dojrzalsza kobieta, tym subtelniejszy powinien być jej makijaż. Z wiekiem należy więc zrezygnować z ciemnych, jaskrawych oraz perłowych cieni do powiek. Zamiast nich lepsze będą stonowane błękity, zielenie i szarości. Korzystny efekt da również rozjaśnianie kącików oczu.

Pierwsze zmarszczki
Jeśli wokół oczu i ust pojawiają się pierwsze zmarszczki, trzeba unikać pudrowania tych miejsc. Puder bowiem, zamiast tuszować niedoskonałości – uwypukli je. Warto również zrezygnować z podkładu wokół oczu.

Jak zmienić makijaż dzienny na wieczorowy
Nie trzeba usuwać całkowicie dziennego makijażu przed wykonaniem jego wersji wieczorowej. Zmęczona i podrażniona skóra może bowiem zareagować zaczerwienieniem lub odrzuceniem kolejnych kosmetyków. Wystarczy więc lekko nasączoną tonikiem gąbeczką zetrzeć ze środka twarzy sebum, a następnie (również gąbką) nałożyć nieco podkładu i poprawić makijaż ust oraz oczu.

Przed nałożeniem makijażu
Tłustej i zmęczonej skórze niewiele pomoże nawet najstaranniejszy makijaż. Dlatego też, przed przystąpieniem do malowania, warto nałożyć na twarz jabłkową maseczkę. W tym celu należy zetrzeć na tarce duży owoc i surową papkę nanieść na skórę (natychmiast po jej przygotowaniu). Maseczkę najlepiej zmyć letnią wodą, a twarz osuszyć bibułą. Na tak odświeżoną cerę można nałożyć makijaż. Z pewnością będzie on trwały i bardziej efektowny.

Dłuższe rzęsy
Rzęsy będą się wydawać o wiele dłuższe i grubsze, niż są w rzeczywistości, jeżełi przed nałożeniem tuszu pokryje się je dokładnie odrobiną pudru.

Pachnie i pielęgnuje
Woda jaśminowa to znakomity środek pielęgnacyjny do cery suchej i wrażliwej, który także z powodzeniem zastępuje perfumy. Ma ona przyjemny i intensywny zapach. Aby przygotować aromatyczną wodę, należy rozdrobnić garść świeżych kwiatów jaśminu, włożyć je do dużego słoika, zalać 600 ml wrzątku, przykryć i odstawić na noc, a następnie odcedzić. Woda będzie trwalsza, jeśli doda się do niej łyżkę czystej wódki.

Lakier do układania brwi
Zamiast preparatu do układania brwi można wykorzystać lakier do włosów. Najlepiej nakładać go po wygładzeniu ich małą szczoteczką.

Kolor zależy od oświetlenia
W ciągu dnia, przy naturalnym świetle słonecznym, najlepiej prezentuje się podkład w tonacji żółtobeżowej. Przy sztucznym oświetleniu natomiast, np. w teatrze lub na przyjęciu, twarz wygląda zdecydowanie atrakcyjniej w tonacji różowej, ponieważ cera wydaje się bardziej świetlista.

Jak wybrać kolor podkładu
Przed wyborem nowego odcienia podkładu warto sprawdzić, czy pasuje on do naturalnego kolorytu skóry. W przeciwnym razie kontur twarzy będzie się wyraźnie różnić od szyi i dekoltu. Nowy podkład najlepiej wypróbować na wewnętrznej stronie przedramienia. Skóra w tym miejscu ma bowiem odcień najbardziej zbliżony do koloru szyi.

Cień zamiast ołówka
Zamiast podkreślać brwi ołówkiem, można to robić ciemnym cieniem do powiek. Dzięki temu brwi będą wyglądały bardziej naturalnie.

Odżywka do rzęs
Rzęsy staną się mocniejsze i bardziej jedwabiste, jeśli codziennie wieczorem wyczesze się je szczoteczką zwilżoną olejkiem rycynowym.

Domowy demakijaż
Zamiast kosmetyku do demakijażu, z powodzeniem można użyć tłuszczu roślinnego (najlepsze będą miękkie margaryny). To bardzo skuteczny, a przy tym niedrogi środek. Margarynę nakłada się na skórę, a potem ściera dokładnie chusteczką higieniczną.

Nowe kosmetyki
Osoby o wrażliwej i skłonnej do podrażnień cerze każdy nowy kosmetyk przed użyciem powinny przetestować. Najlepiej zrobić to, nasączając danym preparatem gazę, którą następnie należy przyłożyć w delikatnym miejscu, np. na wewnętrznej stronie przedramienia. Próbka powinna pozostać tam na 48 godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawi się żadna zmiana na skórze, to znaczy, że kosmetyk jest dobrze tolerowany i nie uczula.

Siła działania toniku
Przed użyciem nowego toniku warto sprawdzić siłę jego działania. W tym celu należy potrząsnąć buteleczką lub flakonikiem i popatrzeć, jak się zachowuje płyn. Im bardziej tonik się pieni, tym więcej detergentu zawiera emulgator i bardziej agresywne będzie jego działanie. U osób z wrażliwą cerą może nawet spowodować podrażnienia. Jeśli tonik nie pieni się wcale lub bardzo mało, oznacza to, że jest bardzo delikatny. Można go więc stosować do cery wrażliwej.

Zbyt ciemny puder
Jeżeli kupiony w sklepie sypki puder do twarzy po przyniesieniu do domu okazał się zbyt ciemny, nie trzeba go wyrzucać. Można go rozjaśnić, dodając do niego mąkę ziemniaczaną. Odcień pudru będzie oczywiście zależał od ilości dodanej mąki.

Miękkie kredki i ołówki
Miękkie ołówki, kredki oraz konturówki do ust nie będą się kruszyły i łamały podczas temperowania, jeśli wcześniej włoży się je na kilkanaście minut do lodówki.

Zaschnięty tusz do rzęs
Jeżeli źle zakręcony tusz do rzęs stał się zbyt gęsty, aby pomalować nim oczy, lub też zupełnie zasechł, warto potrzymać go przez kilka minut pod strumieniem gorącej wody.

Kojąca herbata
Doskonałym środkiem łagodzącym zmęczenie, pieczenie oraz ból oczu są również okłady z zimnej esencji herbacianej. Najlepsze rezultaty dają kompresy z earl greya. Herbata ta zawiera bowiem bergamotę, która ma działanie kojące i ściągające.

Jabłko łagodzi pieczenie
Aby złagodzić nieprzyjemne pieczenie oczu, można upiec w piekarniku całe jabłko, a następnie rozgnieść widelcem miąższ tak, aby powstała papka i nakładać ją na powieki na godzinę przed snem.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*