Piękna twarz, cz. 2

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy

Zamiast kosmetyków
Zamiast bardzo drogimi kosmetykami, delikatną skórę wokół oczu można wzmacniać zimną wodą. Wystarczy wklepywać ją codziennie, a następnie dokładnie osuszać twarz.

Sposób na opuchnięte powieki
3 łyżki wody różanej zaparzyć z 10 g suszonego rozmarynu. Kiedy napar wystygnie, namoczyć w nim wacik i położyć na powieki. Takie kompresy zlikwidują opuchliznę.

Uwaga na krem
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Żeby nie dopuścić do powstawania opuchlizny, nie należy nakładać na nią kremu na noc (na ogół jest on zbyt ciężki). Do pielęgnacji tych partii twarzy najlepiej używać specjalnego, lekkiego kremu pod oczy.

Na podrażnienia słoneczne
Ostre słońce może podrażniać oczy. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, warto zastosować kompresy z naparu rumiankowego. Najlepiej położyć je na zamkniętych powiekach i spokojnie poleżeć z nimi przez kilka minut.

Słona kąpiel dla oczu
Aby ulżyć zmęczonym oczom, warto przygotować dla nich słoną kąpiel. Łyżeczkę soli gruboziarnistej gotuje się przez minutę w 1/4 l wody. Gdy roztwór ostygnie, wlewa się go do specjalnej wanienki do kąpieli oczu lub do kieliszka do jajek. Każde oko należy kąpać przez minutę, zmieniając wodę.

Kompresy z naparu z kopru włoskiego
Dobrym lekarstwem na piekące oczy są także kompresy z naparu kopru włoskiego, które szybko likwidują podrażnienia i obrzmienia.

Chaber na ból i łzawienie oczu
Długie czytanie, oglądanie telewizji czy praca przy komputerze mogą wywołać ból lub łzawienie oczu. Aby temu zaradzić, 10 dag płatków chabra bławatka należy zalać 40-procen-towym alkoholem i postawić na 3 dni na słonecznym parapecie. Po tym czasie łyżkę przecedzonej nalewki trzeba rozcieńczyć łyżką przegotowanej wody iw tym płynie maczać waciki. Kompresy najlepiej kłaść na powiekach przed snem, na 15 minut, przez 6 tygodni.

Napar ze świetlika
Napar ze świetlika sprawi, że zmęczone oczy odpoczną i nabiorą blasku. 2 łyżeczki świetlika należy zalać 5 łyżkami wrzątku, a następnie miksturę zawinąć w dwa gaziki. Ziołowe kompresy nakłada się na zamknięte powieki i pozostawia na 20 minut.

Przed pójściem na basen
Woda w niektórych basenach publicznych jest mocno chlorowana. Aby nie dopuścić do podrażnień, delikatną skórę wokół oczu, a także powieki warto przed kąpielą posmarować warstwą wazeliny. Po wyjściu z basenu należy także starannie spłukać całe ciało.

Maseczka po goleniu
Wielu mężczyzn po goleniu skarży się na podrażnioną i zaczerwienioną skórę twarzy. W takiej sytuacji warto zastosować łagodzącą maseczkę ziołową. Można ją przygotować z 3 łyżek kwiatów rumianku, 2 łyżek liści mięty, łyżki szyszek chmielu, 3 łyżek mąki owsianej i łyżki mąki kartoflanej. Wszystkie składniki rozrabia się w takiej ilości gorącej wody, by powstała papka. Następnie należy przygotować płótno z otworami na oczy, nos i usta, nałożyć na nie ciepłą maseczkę i przykładać do twarzy po goleniu.

Nawilżająca mieszanka
Osoby ze szczególnie suchą cerą mogą wypróbować maseczkę z 3 łyżek siemienia lnianego, 2 łyżek korzenia mydlnicy, 2 łyżek kwiatów rumianku oraz 2 łyżek nasion kopru. Do ziół należy dodać 2 łyżki miodu oraz tyle letniej wody, by po dokładnym wymieszaniu powstała gęsta papka. Maseczkę nakłada się na umytą i posmarowaną warstwą oliwy twarz, a po godzinie zmywa ciepłą, a później zimną wodą.

Odwar z podbiału
Łyżkę suszonych kwiatów podbiału zalać szklanką wody i gotować 3 minuty pod przykryciem na małym ogniu. Odstawić na 15 minut. Przy problemach z przetłuszczającą się skórą twarzy, przemywać ją codziennie przygotowanym odwarem z podbiału.

Cera naczynkowa
Osoby, które mają problemy z pękającymi naczynkami, powinny uważać, aby nie narażać twarzy na chłód i odmrożenie. Niewskazane jest także mycie twarzy w zbyt zimnej lub zbyt gorącej wodzie. Warto również ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, kawy i alkoholu, które potęgują nieprzyjemne objawy.

Tonik z melisy
Do tłustej cery doskonały jest tonik z melisy. Można go przygotować, krojąc garść młodych liści melisy i umieszczając je w słoiku typu twist. Następnie należy wymieszać po pół szklanki czystej wódki i przegotowanej chłodnej wody, zalać liście, zakręcić słoik i odstawić na tydzień w chłodne miejsce. Po tygodniu płyn trzeba zlać przez papierowy filtr do kawy i wymieszać z 2 łyżeczkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Toniku używa się do wklepywania w umytą skórę twarzy (omijając okolice oczu). Zabieg ten najlepiej przeprowadzać co dwa dni, wieczorem.

Aromatyczna parówka
Parówka z lawendy doskonale odświeża i ożywia skórę twarzy (szczególnie suchą, bladą i zmęczoną). Aby ją przygotować, należy 3 łyżki świeżych kwiatów (lub 2 suszonych) zalać litrem przegotowanej wody o temperaturze pokojowej i powoli ogrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Następnie płyn przelać do miski, nakryć głowę ręcznikiem i nachylając się nad naczyniem, poddawać skórę parówce przez mniej więcej 10 minut.

Aromatyczna parówka
Parówka z lawendy doskonale odświeża i ożywia skórę twarzy (szczególnie suchą, bladą i zmęczoną). Aby ją przygotować, należy 3 łyżki świeżych kwiatów (lub 2 suszonych) zalać litrem przegotowanej wody o temperaturze pokojowej i powoli ogrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Następnie płyn przelać do miski, nakryć głowę ręcznikiem i nachylając się nad naczyniem, poddawać skórę parówce przez mniej więcej 10 minut.

Sposób na gładką cerę
Aby mieć gładką cerę, należy przygotować łyżkę ziela fiołka trójbarwnego, szklankę wody, łyżeczkę miodu i kilka kropli soku z cytryny. Rozdrobnione ziele fiołka zalać gorącą wodą i gotować na małym ogniu przez kilka minut. Po 15 min odcedzić, dodać miód i sok z cytryny. Pić dwa razy dziennie (nie dłużej niż przez trzy miesiące) łub stosować do parówek.

Kuracja ściągająca pory
Aby zlikwidować problem rozszerzonych porów, warto przeprowadzić następującą kurację: wymieszać po łyżce suszonej melisy, szałwii, kory wierzby oraz kłącza pięciornika, łyżkę przygotowanej mieszanki zalać szklanką wody, przegotować, odstawić na kilka godzin, odcedzić i połączyć ze szczyptą ałunu, a następnie maczać w odwarze wacik kosmetyczny i przykładać go do tych miejsc na twarzy, gdzie na skórze są rozszerzone pory. Kuracja taka powinna trwać 2 tygodnie.

Naturalny peeling
Do pięciolitrowej miski z letnią wodą należy wlać 30 kropli nalewki rumiankowej i wsypać garść otrąb pszennych, a następnie przygotowaną w ten sposób mieszanką okrężnymi ruchami przemywać twarz. Później dobrze jest spłukać skórę dużą ilością letniej wody, najlepiej mineralnej. Zabieg oczyszczający można powtarzać codziennie.

Kuracja antytrądzikowa
Najpierw należy wymieszać taką samą ilość suszonego bratka trójbarwnego, pokrzywy i rdestu ptasiego, a następnie łyżkę przygotowanej mieszanki zalać szklanką wrzątku. Po wystudzeniu pić małymi łyczkami codziennie po pół szklanki przed śniadaniem i przed kolacją. Kuracja taka jest bardzo skuteczna w walce z zaawansowanym trądzikiem.

Sposób na trądzik
Czubatą łyżkę przelotu pospolitego należy zalać 1/2 szklanki wrzątku, a po 15 minutach maczać w naparze gazik i przykładać do zmienionych trądzikowo miejsc.

Maseczka z cebuli
Dla cery trądzikowej doskonała będzie maseczka z ugotowanej cebuli, roztartej na miazgę i wymieszanej z łyżką mąki kartoflanej. Taką maseczkę nakłada się na twarz na 30 minut i zmywa wywarem z rumianku.

Kuracja z drożdży
Jeżeli skóra ma skłonność do zmian trądzikowych, warto przeprowadzić 6-tygodniową kurację z drożdży. Leczniczą miksturę przygotowuje się w następujący sposób: 2 dag świeżych drożdży miesza się dokładnie z łyżeczką cukru i zalewa 125 ml letniej wody. Płyn należy wypić, gdy zacznie fermentować. Kurację stosuje się codziennie rano (najlepiej na czczo) łub tuż przed snem.

Miodowa depilacja
Podgrzana masa z łyżki miodu i soku z połowy cytryny zastąpi plasterki do depilacji. Wystarczy nanieść ją na twarz i pozostawić, aż pasta zastygnie, a następnie zetrzeć czubkami palców, usuwając jednocześnie zbędne włoski.

Przesuszona skóra
Przy problemie z przesuszoną skórą pomocne są okłady z plasterków świeżego ogórka (na twarz i powieki). Dla skóry bardzo wysuszonej zaleca się, aby starty ogórek wymieszać z tłustym twarogiem i tę masę nałożyć na twarz.

Jabłko i ogórek do cery tłustej
Latem warto przygotować jabłkowo-ogórkową maseczkę do cery tłustej. W tym celu należy obrać ze skórki pół świeżego ogórka i pokroić go w drobną kostkę. W ten sam sposób przygotowuje się jabłko. Składniki należy skropić łyżeczką soku wyciśniętego z cytryny i przełożyć do miksera, a następnie zmiksować z garścią świeżych liści mięty na gładką papkę. Po nałożeniu na twarz maseczkę pozostawia się na 15 minut.

Podwójne nawilżanie
Przed nałożeniem kremu nawilżającego na twarz, dobrze jest zwilżyć dłonie wodą i wkle-pać ją opuszkami palców w skórę, aż cała wsiąknie. W ten sposób wzmocni się efekt działania kosmetyku.

Żółtko do mycia
Idealnym środkiem przeznaczonym do mycia tłustej skóry jest żółtko wymieszane z niewielką ilością letniej wody.

Odżywcza brzoskwinia
Aby przygotować odżywczą maseczkę, z obranej brzoskwini należy usunąć pestkę, miąższ rozgnieść widelcem i zmiksować z 2 łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżką mocnego naparu z kwiatów i liści nagietka (2 czubate łyżki mieszanki na szklankę wrzątku). Po zmiksowaniu odżywczą maseczkę nakłada się na twarz, a po 15 minutach spłukuje ciepłą wodą. Na koniec twarz można jeszcze przetrzeć tonikiem lub mleczkiem nawilżającym.

Warzywna dieta
Jesienią i zimą warto pić raz dziennie szklankę soku z marchwi i jeść dużo selera oraz gruszek. Dzięki zawartym w nich substancjom skóra delikatnie zbrązowieje. Stanie się także odporniejsza na podrażnienia i szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*