Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp – to nie tylko krem wygładzający.

Ludzka stopa jest mechanizmem złożonym z 26 kości, 35 stawów i ponad 100 wiązadeł. Jest bardzo ciężko pracującą częścią ciała, więc mogą jej dotyczyć różne problemy natury medycznej, mniej lub bardziej poważne.

Stopy każdego człowieka muszą wytrzymać kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy całego naszego organizmu. Przez całe życie poddawane są niekończącym się naciskom i naprężeniom, w wyniku których mogą nastąpić różne dolegliwości. Stopa musi spełnić dwa bardzo ważne zadania – utrzymać ciężar naszego ciała i służyć jako dźwignia, przesuwająca nas podczas biegania lub chodzenia. Ponieważ stopa składa się z wielu drobnych części, jest bardzo elastyczna. Ciężar ciała spoczywa na kości piętowej. Tak naprawdę to ta kość utrzymuje nasz ciężar przez całe życie.

nogi

nogi

Dolegliowości pospolite.
Bolące stopy to zjawisko występujące bardzo często po długim marszu albo energicznym biegu, praca kelnerki, hostessy czy ekspedientki, często naraża stopy na takie dolegliwości. Ból pojawia się wtedy, gdy męczą się mięśnie utrzymujące stopę i gdy są nadmiernie naciągnięte. Podstawowymi ćwiczeniami rozluźniającymi stopę są – zwyczajne jej masaże lub rozluźnienie stopy.

Na problemy ze stopami może mieć też wpływ nieodpowiednia skarpetka, zakładana w celu jej ocieplenia i ochony przed zimnem. Pozbawione dostpu do powietrza stopy przegrzewają się i pocą, co przeważnie bywa przyczyną bardzo nieprzyjemnego zapachu. Łatwo tego uniknąć, ludziom którym nadmiernie pocą się stopy radzi się noszenie skarpet wykonanych z bawełny lub wełny ale nie ze sztucznych włókien. Zaleca się także noszenie obuwia wykonanego z naturalnej skóry. Wilgoć i ciepło jakie panują czasem w skarpetce powodują różne infekcje. Leczenie ich jest długotrwałe, stosujemy środki bakteriobójcze, w postaci pudrów lub preparatów w areozolu.

Paznokcie.
Są ważnym elementem naszego wyglądu, powinniśmy obcinać je niezbyt krótko zachowując kształt łopatki. Warto je wygładzić plinikiem i wyciąć znajdujące się na około skórki, które często brzydko zachodzą na paznokcie.

Złe obuwie – przyczyną wad postawy.
Potencjalnym źródłem wielu problemów są źle dopasowane buty, mogą doprowadzić do tworzenia się odcisków a także koślawienia stopy. Groźne są także modzele, czyli zgrubienia naskórka na dużym obszarze. Zrogowacenie ma kształt stożka, naciśnięcie go powoduje silny ból. Odciski można usunąć na dwa sposoby, zmiękczając skórę i ścierając zmienioną tkankę. Osoby, którym sporadycznie powstają odciski mogą je usuwać w domu, natomiast ludzie mający częstsze problemy powinni udać się do wykwalifikowanego pedikiurzysty.

Źle dopasowane buty mogą być przyczyną także groźniejszych deformacji, zwłaszcza gdy stopa jeszcze się rozwija, szczególnie ważne jest to w okresie dorastania. Większość deformacji powodują buty, odbiegające swoim wyglądem od standardowego obuwia, np. wąskie o szpiczastych noskach. Stopę wykrzywiają pod nienaturalnym kontem także wyskokie szpilki i platformy. Niegdyś nie leczono w ogóle chorej i zdeformowanej stopy, ale dziś wady postawy można korygować na wiele sposobów. W mniej skomplikowanych przypadkach stopa koryguje się poprzez proste ćwiczenia ortopedyczne, w tych groźniejszych schorzeniach, trzeba ją czasem unieruchomić, zagipsować lub wstawić w metalową konstrukcję.

Obuwie pod prysznicem.
Warto zadbać o to, aby w miejscach publicznych nie wchodzić pod prysznic bez obuwia. Najlepiej wykorzystać do tego celu klapki. Chronią one stopy przed grzybicami i infekcjami, pamiętajmy, że obuwie które zakładamy pod prysznic nie nadaje się do chodzenia na codzień.

Pielęgnacja to nie tylko krem.
Stopy należy pielęgnować już od narodzin, najpierw robią to nasi rodzice, później my sami. Używamy do tego celu kremów oraz maści. Rodzice dobierają nam jako maluszkom właściwe obuwie, posyłają nas na zajęcia korekcyjne oraz wchowania fiycznego, a w dorosłym życiu sami powinniśmy zadbać o stan naszych stóp. Szczególnie narażone na bóle i zmęczenie są stopy kobiet, które chodzą w szpilkach.

Wieczorne krótkie masaże na pewno pomogą nam właściwie o nie zadbać. Możemy wykonywać kilkuminutowy krótki masaż taki jak ten, który przeprowadzić można ręcznie lub przy przy użyciu specjalnego wałka do masażu. Przed ćwiczeniami stopy należy posmarować tłustym olejkiem lub kremem. Następnie należy wykonać masaż przy użyciu specjalnego wałka do masażu który gwarantuje łatwiejsze masowanie i zabezpiecza przed podrażnieniem skóry stóp. Masaż ręczny należy wykonać w następujący sposób: naciskać opuszkami palców na poszczególne części stopy, najpierw lekko, z biegiem czasu coraz mocniej. Takie proste ćwiczenia przynoszą ulgę dla całego ciała.

Pamiętajmy, że równie ważne są też kremy i maści pielęgnacyjne, ale nic nie pielęgnuje naszych stóp tak jak nasze racjonalne myślenie. Aby wieczorem nie cierpieć – warto nosić wygodne obuwie, kiedy udajemy się w daleką drogę .

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*