Soczewki kontaktowe – cz. 1

Lubisz żyć aktywnie. Chciałabyś czuć się swobodnie i komfortowo w każdej sytuacji. A może po prostu nie przepadasz za swoimi okularami? Na szczęście masz alternatywę, dzięki której diagnoza lekarza okulisty nie musi brzmieć jak wyrok: są nią nowoczesne soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Współczesne soczewki kontaktowe produkuje się z nowoczesnych materiałów silikonowo-hydrożelowych, a zatem są o wiele zdrowsze niż te dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu. Zapewniają dużo wyższą przepuszczalność tlenu, dzięki czemu rogówka może pod taką soczewką swobodnie oddychać. A ty z kolei możesz cieszyć się swobodą i komfortem, którego nie zapewnią ci żadne okulary. I już nie musisz rezygnować z aktywnego trybu życia czy uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej.

Kilka podstawowych informacji o korekcji optycznej wzroku
Szacuje się, że ponad połowa ludności na świecie wymaga korekcji optycznej wzroku. Jest to dość powszechne zjawisko, dlatego przez ostatnie lata nastąpił bardzo szybki rozwój technologii produkcji soczewek z coraz to nowszych, lepszych materiałów. Pierwsze soczewki kontaktowe wytwarzano ze szkła, i nie były one ani wygodne, ani bezpieczne, ani trwałe. Stanowiły raczej eksperyment medyczny, a nie regularną korekcję wzroku.

Jeżeli chodzi o soczewki kontaktowe, to po raz pierwszy na szerszą skalę zastosowano soczewki twarde wytwarzane z pleksiglasu (PMMA). Z powodzeniem są stosowane do dziś przez niektórych specjalistów. Po soczewkach twardych przyszła kolej na soczewki sztywne gazoprzepuszczalne (RGP), które nadal dość często stosuje się w specjalnych przypadkach. Odkąd czeski profesor O. Wichterle opracował materiał HEMA, zaczęto wytwarzać pierwsze soczewki miękkie.

Później wszystkie soczewki miękkie były wytwarzane z materiałów hydrożelowych aż do roku 1998, kiedy to wprowadzono pierwsze soczewki silikonowo-hydrożelowe. W stosunku do materiałów poprzedniej generacji, te soczewki różnią się kilkakrotnie wyższą przepuszczalnością tlenu, a zatem są zdrowsze i bardziej bezpieczne dla oczu.

Dzięki różnorodności obecnie dostępnych typów soczewek kontaktowych, specjalista jest w stanie dobrać praktycznie każdemu pacjentowi takie, które będą dla niego odpowiednie. Za ich pomocą można skorygować niemalże wszystkie wady wzroku, od krótkowzroczności, poprzez nadwzroczność, aż po astygmatyzm i prezbiopię (tzw. starczowzroczność), która ma związek ze starzeniem się i nieuchronnie czeka nas wszystkich po 40. roku życia.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe zawsze powinny zostać zaaplikowane przez specjalistę!
Specjalista najpierw powinien zbadać oczy, aby upewnić się, że są one zdrowe. W przeciwnym wypadku, mogą wystąpić przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. W celu określenia mocy potrzebnych soczewek, kolejnym etapem jest po prostu określenie wady wzroku. Po zapoznaniu się z wynikami poprzednich badań i danymi z przeprowadzonego wywiadu medycznego, specjalista dobiera typ oraz podstawowe parametry pierwszych soczewek próbnych.

Założenie soczewek próbnych wymaga trwającego do pół godziny okresu adaptacyjnego. Po określonym czasie specjalista sprawdza dopasowanie soczewek i reakcję oczu na dane soczewki. W przypadku negatywnej oceny, koniecznością staje się zmiana parametrów lub typu soczewek próbnych. Wtedy dokonuje się ponownej próby tolerancji.

Jeśli dopasowanie jest prawidłowe, a reakcja pacjenta na soczewki okazuje się pozytywna, to następnym etapem będzie etap edukacyjny, obejmujący naukę zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji soczewek.

Bez względu na typ zaaplikowanych soczewek kontaktowych, konieczna będzie wizyta kontrolna do 30 dni, licząc od dnia aplikacji. Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien udawać się na wizytę kontrolną do specjalisty regularnie co pół roku, a nawet nieco częściej. Dzięki temu może mieć gwarancję optymalnego doboru soczewek i pewność co do zdrowia oczu, a to z kolei daje mu możliwość długoletniego noszenia soczewek bez komplikacji i jakichkolwiek dolegliwości.

Samodzielne zmiany parametrów czy typu soczewek są niedopuszczalne! Użytkownik w żadnym wypadku sam nie jest w stanie stwierdzić, czy dane soczewki są dla niego właściwe. Nawet jeśli wydają się komfortowe, to z perspektywy czasu może wyniknąć z tego wiele poważnych szkód. Jedynie specjalista jest w stanie dopasować soczewki stosowne do wady wzroku czy potrzeb użytkownika.

Jak założyć i zdjąć soczewki?

Umyj i dokładnie osusz ręce przed kontaktem z soczewkami.

Wyjmij soczewkę delikatnie palcem wskazującym z pojemnika, a następnie upewnij się, że jest na właściwej stronie.

Jeżeli soczewka jest uszkodzona, to w żadnym razie jej nie zakładaj!

Przy zdejmowaniu soczewki delikatnie przyszczypuj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. Łatwiej pochwycisz soczewkę, gdy mrugniesz kilka razy i – patrząc w górę – zsuniesz soczewkę w dół na białą część oka.

Jeśli soczewka zdecentruje się na oku, zamknij je, a następnie pomasuj soczewkę przez powiekę, jednocześnie przesuwając ją do pozycji centralnej.

Przenigdy nie używaj paznokci, pęsety i innych ostrych przedmiotów, by wyjąć soczewkę z pojemnika lub oka!

3 komentarze

  1. Chciałam mieć ale zawsze boję się tego zakładania że sobie oko wydziubie … 😉

    • E spoko nic trudnego 🙂 Praktyka czyni mistrza a oka sobie nie wydzióbiesz bo przecież nie masz wkładać całego palucha do oka tylko ostrożnie nałożyć samym opuszkiem soczewkę na oko i nie ważne jest czy nie do końca równo nałożysz bo ona sama się po kilku mrugnięciach wyrówna i ułoży na swoim miejscu 🙂

    • też miałam największe obawy właśnie o to ale spoko 😉 da się nauczyć XD

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*