Soczewki kontaktowe – cz. 2

Grupy i przeznaczenie poszczególnych soczewek kontaktowych

Soczewki korekcyjne
Stanowią najliczniejszą grupę soczewek. Korygują różne wady wzroku. W ich zakresie wyodrębnia się:
– soczewki jednoogniskowe, korygujące krótkowzroczność (-) lub nadwzroczność (+);
– soczewki toryczne, służące do korygowania astygmatyzmu;
– soczewki progresywne, przeznaczone dla osób po 40. roku życia.
Soczewkami korekcyjnymi są także soczewki sztywne gazoprzepuszczalne lub hybrydowe (miękko-twarde), które stosuje się głównie przy wysokim astygmatyzmie bądź stożku rogówki.

Soczewki kolorowe
To druga grupa soczewek pod względem liczebności użytkowników. Mniej więcej połowa posiadaczy tych soczewek nie ma wady wzroku, a korzystają z nich jedynie w celach estetycznych, aby zmienić lub podkreślić naturalny kolor oczu. Drugą połowę stanowią osoby, które pragną zmienić kolor oczu przy okazji korekcji wady wzroku. W obrębie tej grupy występują również soczewki kosmetyczne, mające za zadanie zamaskować niedoskonałości jednego lub obu oczu.

Soczewki terapeutyczne
Zalecane są pacjentom z różnymi schorzeniami. Okazują się pomocne w uśmierzaniu bólu, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, a także przyspieszają proces gojenia się rogówki po urazie lub zabiegu chirurgicznym.

Podział soczewek pod względem trybu noszenia

Tryb dzienny – to podstawowy tryb noszenia soczewek kontaktowych. Soczewki mogą być noszone do 14 godzin w ciągu dnia i muszą zostać zdjęte przed snem.

Tryb ciągły – soczewki przyporządkowane temu trybowi mogą być noszone do 30 dni i nocy bez konieczności ich zdejmowania. Taką soczewką jest wprowadzona na rynek polski w 1998 r. Focus Night&Day, która posiada sześciokrotnie wyższą przepuszczalność tlenu niż poprzednie generacje soczewek, i jako jedyna spełniła kryterium bezpiecznego spania w soczewkach.

Tryb przedłużony – soczewki zaklasyfikowane do tego trybu to np. O2OPTIX, które posiadają prawie taką samą przepuszczalność tlenu jak Focus Night&Day. Mogą być noszone bez konieczności ich zdejmowania do sześciu nocy.

Tryb elastyczny – zezwala na okazjonalne spanie w soczewkach, np. O2OPTIX.

Kiedy wymieniać?

Od trwałości i szybkości starzenia się soczewek zależny jest czas ich użytkowania. Ten proces rozpoczyna się w momencie otwarcia sterylnego opakowania (blistra), a także kontaktu ze łzami lub środkami pielęgnacyjnymi. Równie istotna jest odporność soczewek na osady, które gromadzą się na nich podczas ich użytkowania. Chodzi głównie o osady białkowe. Osady sprzyjają zagnieżdżaniu się i rozwojowi drobnoustrojów, które w pewnym momencie mogą spowodować infekcję lub stan zapalny. Te i wiele innych czynników musi wziąć pod uwagę producent, by określić częstotliwość wymiany danego typu soczewek.

Natomiast specjalista ma za zadanie kontrolować soczewki. Powinien również stwierdzić, czy w związku z indywidualnymi predyspozycjami pacjenta, może zaistnieć potrzeba skrócenia okresu wymiany soczewek. Specjalista dobierze także odpowiednie środki pielęgnacyjne, gdyż pielęgnacja i staranne czyszczenie soczewek jest kluczowym czynnikiem, który zapewni im właściwy stan, a użytkownikowi komfort ich noszenia. Ponadto jest to bardzo istotne dla zdrowia oczu.

Dla osób chcących uniknąć codziennej pielęgnacji, stosowne będą soczewki jednodniowe, np. Dailies, lub wspomniane już Night&Day.

Soczewki jednodniowe, czyli jednorazowe, bez zwątpienia są najzdrowszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Rano zakłada się nową, sterylną parę soczewek, a wieczorem po prostu zdejmuje się je i wyrzuca. Są także świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy na co dzień noszą okulary, a od czasu do czasu chcieliby zamienić je na soczewki. W tej grupie zawierają się również soczewki toryczne i progresywne.

Soczewki konwencjonalne są z kolei soczewkami o długim okresie użytkowania, od 6 do 12 miesięcy. W związku z tym wymagają naprawdę bardzo starannej pielęgnacji, a także okresowego odbiałczania za pomocą środków enzymatycznych. Nosi się je w trybie dziennym, a zatem należy zdjąć je przed snem. Są najstarszą grupą wśród soczewek miękkich. W chwili obecnej powinno się je aplikować tylko wtedy, gdy potrzebne są nietypowe parametry lub geometria soczewek.

Soczewki częstej wymiany – to takie, które należy wymieniać co miesiąc lub co kwartał. Te wymieniane raz w miesiącu cieszą się największą popularnością wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Dzięki krótkiemu okresowi noszenia, ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, związanych m.in. z osadami białkowymi, jest znacznie mniejsze. Jednym z rodzajów soczewek miesięcznych są silikonowo-hydrożelowe soczewki O2OPTIX, przeznaczone do dziennego i przedłużonego trybu noszenia. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy noszą soczewki przez wiele godzin dziennie lub zdarza im się zasnąć w soczewkach.

O tym warto pamiętać . . .

zawsze przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych u lekarza okulisty;

absolutnie nie używaj przeterminowanych soczewek, ani nie przekraczaj zalecanego terminu ich wymiany;

sprawdzaj, czy moc soczewki jest właściwa dla twojego oka;

zdejmij soczewki, jeżeli spodziewasz się kontaktu z toksycznymi bądź drażniącymi oparami;

zawsze zdejmuj soczewki przed snem, o ile nie są to soczewki Night&Day lub O2OPTIX.

I na koniec kilka praktycznych porad

Ostrożnie z kosmetykami! Wszelkie kontakty soczewek z mydłem, kremem, dezodorantem czy preparatami do stylizacji włosów, mogą przyczynić się do ich uszkodzenia, a także do wystąpienia podrażnienia oczu.

Makijaż wykonuj przed założeniem soczewek, a zmywaj go dopiero po wyjęciu ich z oczu.

Raczej unikaj tuszu wydłużającego rzęsy. Zawiera on specjalne włókienka, które po dostaniu się do oka mogą zabrudzić soczewkę.

Unikaj kresek na wewnętrznej krawędzi powiek.

Kieruj się wskazówkami przy wyborze właściwego kosmetyku, czyli informacjami na opakowaniu o jego szczególnym przeznaczeniu dla użytkowniczek soczewek kontaktowych.

Teraz możesz już zapomnieć o dyskomforcie podczas wykonywania makijażu, czy wszelkich ograniczeniach związanych z noszeniem okularów. Soczewki kontaktowe zapewnią ci to wszystko, czego potrzebujesz, żeby w pełni wykorzystać każdą chwilę. Już nie musisz rezygnować z ulubionej dyscypliny sportowej, tańca czy aktywności ruchowej. Wystarczy konsultacja ze specjalistą i dobór odpowiednich soczewek, a jest on tak duży, że z pewnością znajdzie się dla ciebie optymalne rozwiązanie.

A później możesz już tylko cieszyć się komfortem i swobodą na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*