Sposoby na przetrwanie upalnego lata

Jakkolwiek uwielbiamy wygrzewać się w słońcu pod bezchmurnym niebem, to z trudem znosimy upał, który jest zdecydowanie największym minusem słonecznych, letnich dni. Co zrobić, aby on stał się dla nas znośniejszy?

Upał generalnie ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy. W przeciwieństwie do słońca, które dodaje energii i poprawia samopoczucie, zbyt wysokie temperatury wywołują u nas znużenie, rozdrażnienie i ogólny dyskomfort psychiczny. Wtedy możemy nawet reagować agresywnie na bodźce z zewnątrz, tj. przypadkowy dotyk w zatłoczonym autobusie lub tłumie, nieprzyjemne zapachy czy ukąszenia owadów; odczuwamy także irytację z powodu sytuacji wymagających od nas czekania bądź przeciwnie – działania w pośpiechu.

Nasz organizm również niezbyt dobrze radzi sobie z upałem. W upalne dni zaleca się picie nawet do 4 litrów wody mineralnej i oligoceńskiej. Należy wystrzegać się słodkich napojów gazowanych, które tylko pozornie i na krótko gaszą pragnienie, a ponadto zawierają dużą ilość cukru. Upał nie sprzyja także miłośnikom kawy, ponieważ kofeina w niej zawarta ma działanie moczopędne i w związku z tym zaleca się ograniczenie jej spożycia. Warto wziąć pod uwagę, że napoje energetyzujące również zawierają kofeinę, a zatem nie powinno się ich pić podczas upału. Można za to sięgnąć po napoje izotoniczne. Oczywiście nasze pragnienie skutecznie ugaszą także soki owocowe, w szczególności te z miętą i limonką, posiadające właściwości orzeźwiające.

Dzięki spożyciu dużej ilości płynów unikniemy odwodnienia organizmu, które w konsekwencji jest niebezpieczne dla zdrowia.

W upalne dni zazwyczaj tracimy apetyt i nie mamy ochoty na obfite, tłuste posiłki. Jak najbardziej powinnyśmy zrezygnować z nich na rzecz owoców i warzyw. Zalecane jest jedzenie mniejszych i lekkostrawnych porcji w zwiększonych ilościach, na przykład pięć czy sześć razy dziennie. Podczas upału unikajmy alkoholu! Należy ograniczyć jego ewentualne spożycie do jednej lampki wina przy obiedzie.

Nie zapominajmy o tym, że żywność w wysokich temperaturach psuje się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest przechowywanie jej w lodówce lub w ocienionym pomieszczeniu, w którym panuje chłód. Nadpsuta żywność może zawierać groźne bakterie chorobotwórcze. Spożycie jej na ogół kończy się nieprzyjemnym zatruciem pokarmowym. Podczas upału dobrze jest wystrzegać się potraw z dodatkiem surowego mięsa, a także surowych jaj, które dodaje się na przykład do deserów lodowych. Mogą one zawierać niebezpieczne pałeczki Salmonella, a jednym z czynników umożliwiającym tym bakteriom przetrwanie i mnożenie się poza organizmem żywym, jest właśnie ciepło.

Absolutnie nie wolno kupować lodów od przypadkowych sprzedawców i podejrzanych producentów! Nie warto jednak odmawiać ich sobie w upalne dni, gdyż doskonale chłodzą organizm. Należy jedynie kupować te, co do których mamy pewność, że są przechowywane w odpowiednich warunkach i pochodzą od sprawdzonych wytwórców.

Słońce sprawia, że w organizmie zostają wytworzone duże ilości witaminy B3, koniecznej do prawidłowego obiegu wapnia w ustroju, a także wpływa na syntezę witamin z grupy D i pobudza wydzielanie wielu hormonów. Kiedy mamy jednak do czynienia z upałem, to należy wystrzegać się nadmiernego przebywania na słońcu lub całkowicie z niego zrezygnować. W upalne dni szukajmy cienia! Specjalne parasolki czy drzewa ochronią nas przed żarem lejącym się z nieba i zapewnią ulgę. Najgorzej jest nam wtedy wytrwać w pomieszczeniach, które są pozbawione klimatyzacji. Jeśli wychodzimy z mieszkania na cały upalny dzień, to otwarcie okna z rana może okazać się niezbyt trafionym pomysłem. Okno dobrze jest otworzyć dopiero wieczorem, gdy już się nieco ochłodzi.

Upał sprzyja również zaburzeniom snu. Bywa, że budzimy się w środku nocy i już nie możemy zasnąć lub w ogóle mamy problem z zaśnięciem. Na dłuższą metę taka bezsenność jest uciążliwa i wykańczająca dla organizmu. Najlepsze rozwiązanie stanowi klimatyzacja. Możemy także wietrzyć sypialnię przed udaniem się na spoczynek, zainwestować w wentylator, zaopatrzyć się w specjalną dwuwarstwową kołdrę, która z jednej strony jest pokryta chłodzącą satyną, a z drugiej – przewiewną bawełną. Można też całkowicie zrezygnować z okrycia, a wybierzmy do snu satynową lub bawełnianą bieliznę.

W upalne dni wystrzegajmy się nadmiernego opalania! I koniecznie stosujmy kremy z wysokimi filtrami. Nie zapominajmy o nakryciu głowy, a także okularach przeciwsłonecznych z filtrem! Unikajmy przebywania na słońcu w godzinach południowych, gdy znajduje się najwyżej na horyzoncie. Dzięki temu uchronimy się przed udarem słonecznym.

Uważajmy także, aby nie narazić się na zbyt dużą zmianę temperatury! Dotyczy to w szczególności tych z nas, które lubią ochładzać się w rzece. Gwałtowny kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą bardzo często kończy się groźnym dla życia wstrząsem termicznym.

Przy dużym upale starajmy się nosić lekkie i przewiewne ubrania z bawełny oraz lnu. Mamy to szczęście, że w tym sezonie modne są wszelkiej długości szorty, szerokie spódnice i zwiewne tuniki. Oczywiście rzeczy te powinny być jasne. Wtedy nie będą przyciągać promieni słonecznych, a my poczujemy się znacznie lepiej i lżej zniesiemy upalne dni. Co się tyczy obuwia, to ono również powinno być lekkie, przewiewne, a najlepiej byłoby, gdyby miało płaską podeszwę. Podczas upału nogi szybciej się męczą w szpilkach lub koturnach. Na szczęście istnieje bardzo duży wybór sandałków i nadal modnych japonek.

Zrezygnujmy z makijażu lub ograniczmy go do minimum (lekki krem nawilżający z filtrami, ewentualnie odrobina pudru brązującego, wodoodporny tusz do rzęs, delikatny błyszczyk lub ochronna pomadka do ust). Mocny makijaż źle znosi upał i wygląda nieestetycznie, gdy zaczyna się zlewać z twarzy, dlatego trzeba go ciągle poprawiać. W upalne dni miejmy pod ręką odświeżające chusteczki i wodę termalną w sprayu, ponieważ okazują się bardzo pomocne. Raczej nie używajmy perfum. W połączeniu z promieniami słońca i wysoką temperaturą, mogą wywołać podrażnienie skóry oraz uczulenie. Podczas upału najskuteczniej zadziałają antyperspiranty.

Lato jest cudownym okresem, którego większość z nas wyczekuje z niecierpliwością przez cały rok. Pomimo że w naszym klimacie upał faktycznie bywa wyjątkowo dokuczliwy, to i tak wolimy piękną, słoneczną pogodę od deszczowych chmur i chłodu. Przede wszystkim zaopatrzmy się w wodę mineralną, kremy z filtrami, uzbrójmy w cierpliwość i postarajmy się bezpiecznie przetrwać upały.

Cieszmy się słońcem, letnim odpoczynkiem, urlopem, dopóki trwa… I pomyślmy, że na następne takie chwile przyjdzie nam czekać cały okrągły rok! 😉

Życzymy udanego lata i beztroskich wakacji!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*