Choroby skóry

Skóra to przede wszystkim Twoja podstawowa kreacja. Jest ona nie tylko zewnętrzną powłoką ciała, ale spełnia też zdumiewająco wiele zadań, dlatego warto o nią zadbać. Wiedza na temat chorób skóry stanowi podstawę jej rzetelnej pielęgnacji. Być może zdobyte teraz informacje pozwolą Ci uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych dolegliwości.

Choroby skóry

Choroby skóry

Wszelkie zmiany na skórze wzbudzające zainteresowanie lub obrzydzenie innych osób powodują kompleksy, zaburzenia emocjonalne, przeszkadzają w życiu osobistym i zawodowym. Zaniedbane potrafią nękać długo, a nawet prowadzą do bardzo poważnych schorzeń. Jeśli zauważysz na swojej skórze jakiekolwiek niepokojące zmiany bezzwłocznie udaj się do kosmetyczki lub lekarza dermatologa.

Pryszczata młodzieńczość.

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą gruczołów łojowych skóry, który pojawia się w miejscach, gdzie występuje ich najwięcej: na skórze twarzy (strefa T), szyi, klatce piersiowej i na plecach między łopatkami. Niemal, co drugi młody człowiek w wieku 12-19 lat ma z nią do czynienia. Nierzadko jednak stan chorobowy może utrzymywać się do 30 roku życia! Występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak u mężczyzn przebieg jest ostrzejszy ;-). Trądzik może mieć wpływ na psychikę młodej osoby, powodować agresję, nieufność, czy niedowartościowanie. Przyczyny tejże zmory:

czynniki dziedziczne
androgeny (hormony – gł. męskie)
kontakt z olejami i smarami
stosowanie niektórych leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosteroidy)
kosmetyki (komedogenne) przyspieszające rozwój zaskórników
Jak powstaje?

Wszystko zaczyna się w gruczole łojowym, który wydziela zbyt dużo tłuszczu. Powoduje to zatkanie porów i tworzenie się zaskórników. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju gwałtownie rozmnażają się bakterie, które wywołują stan zapalny skóry. Staje się ona czerwona, pokryta grudkami, w których zbiera się ropa. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.

Słowo o hormonach.

Niewątpliwą rolę w rozwoju opisywanej choroby odgrywają hormony płciowe, zwłaszcza androgeny. Są to hormony głównie męskie, jednak w niewielkiej ilości występują też u kobiet. Podwyższony poziom androgenów może wywołać u pań trądzik (np. bezpośrednio przed miesiączką).

Odmiany trądziku.

Na skórze mogą występować:

zaskórniki czarne ( otwarte) – zmiana o średnicy do 5mm lekko wypukła z czarną plamką, która jest wynikiem nagromadzenie łoju i nabłonków
zaskórniki białe ( zamknięte) – zmiana o średnicy do 3mm słabo wyczuwalna z białą plamką
grudki – zmiana zapalna, różowa o średnicy 2-5mm
krostki – zmiany zapalne zawierające większą ilość materiału ropnego w porównaniu do grudek
guzki – twardy naciek zapalny o średnicy powyżej 5mm, głęboko penetrujący w głąb skóry
torbiele – duże guzki zawierające płynną treść ropną
W zależności od przewagi poszczególnych rodzajów wykwitów, używa się rozmaitych określeń choroby: trądzik grudkowy, krostkowy lub ropowniczy. Ponadto klinicznie trądzik dzieli się na następujące odmiany:

Trądzik młodzieńczy – zwykle słabo nasilony z przewagą zaskórników i grudek, w większości przypadków ustępuje samoistnie po kilku latach trwania.
Trądzik ropowiczy – poza wykwitami typowymi dla odmiany młodzieńczej, występują torbiele ropne, które goją się z pozostawieniem wciągniętych i nierównych blizn.
Trądzik skupiony – charakteryzuje się występowaniem głębokich nacieków i torbieli ropnych oraz bardzo dużych zaskórników, goi się z pozostawieniem nierównych, mostkowatych i przerosłych blizn. Odmiana ta występuje praktycznie tylko u mężczyzn.
Trądzik bliznowcowy – cechuje tworzenie się bliznowców po ustępujących wykwitach trądzikowych, często towarzyszy odmianie ropowiczej i skupionej, występuje w okolicach karku.
Istnieje również wiele rzadszych odmian trądziku różniących się wyglądem, sposobem czy przyczyną powstawania. Jest to np.

Trądzik zawodowy – wywołany może być przez chlor czy oleje.
Trądzik polekowy – wywołany przez hormony nadnerczy lub leki wydzielane przez gruczoły łojowe.
Trądzik kosmetyczny – wywołany przez pudry i róże zatykające ujścia gruczołów potowych i łojowych, ma postać głównie zaskórników i prosaków.
Trądzik niemowlęcy – jego powstawanie jest związane ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji i ma postać grudek, krost, a nawet torbieli ropnych, rzadko występują zaskórniki.
Co z tym fantem zrobić?

Dzisiaj można trądzik skutecznie leczyć, najczęściej tak, że nie pozostaną po nim żadne blizny ani przebarwienia na skórze. Jest wiele leków, które można zastosować zależnie od rodzaju zmian i stopnia ciężkości choroby. Przed przystąpieniem do leczenia pamiętaj o tym, że:

nie wolno Ci wydłubywać, wyciskać wągrów, gdyż przyspiesza to rozwój zmian zapalnych (zalecam oczyszczanie twarzy u kosmetyczki);
nie lecz się sama nawet wtedy, gdy trądzik wydaje Ci się niewielki; może to robić tylko doświadczony lekarz;
unikaj kosmetyków na podłożu oleju;
zalecone przez lekarza środki stosuj konsekwentnie, nawet, jeśli od razu nie widać poprawy;
leki nanoś na obszar całej chorej skóry;
Poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach, więc bądź cierpliwa!
Trądzik to uporczywa dolegliwość, której leczenie jest długotrwałe. Spójrz, jakich efektów możesz się spodziewać po upływie odpowiedniego czasu:

po 1 miesiącu do 15% redukcji trądziku
po 2 miesiącach do 40%
po 3 miesiącach do 65%
po 4 miesiącach do 80%
Leczenie trądziku.

Podstawowym błędem jest częste mycie skóry trądzikowej wodą z mydłem oraz przecieranie jej np. spirytusem salicylowym czy silnie działającym tonikiem z alkoholem. Co prawda odtłuszczają i wysuszają one skórę, ale jednocześnie niszczą jej naturalny wodno-tłuszczowy płaszcz ochronny. W rezultacie gruczoły łojowe pracują intensywniej i wydzielają więcej tzw. sebum (tłuszczu).

Najlepsze efekty pielęgnacyjne dają łagodne serie kosmetyków przeznaczone do cery z problemami trądzikowymi, które eliminują przyczyny zmian chorobowych. Niwelują nadmiar tłuszczu, usuwają zrogowaciałe komórki, udrażniają pory, działają antybakteryjnie, uspokajają i nawilżają skórę. Najbardziej popularne ich składniki to:

aloes – odkaża;
drożdże – działają oczyszczająco i ściągająco;
oczar wirgilijski – zwęża rozszerzone pory;
olejek z drzewa herbacianego – niszczy bakterie, grzyby, wirusy;
prowitamina B5 (pantenol) – łagodzi podrażnienia, uspokaja, nawilża;
sole miedzi i cynku – regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie zmian skórnych;
siarka – usuwa zrogowaciały naskórek; * tymianek – łagodzi stany zapalne;
Ciężkich zmian trądzikowych nie są w stanie złagodzić kosmetyki. Ocenia się, że w 25% przypadków powinien wkroczyć lekarz dermatolog. Zaleca on maści, żele, płyny, kremy, których zadaniem jest odblokowanie gruczołów łojowych i zlikwidowanie stanu zapalnego skóry. Część tzw. kosmetyków medycznych dostępna jest w aptekach bez recepty.
W leczeniu trądziku stosuje się preparaty miejscowe i ogólne. Substancje do stosowania zewnętrznego:

kwas salicylowy (miejscowo) – działanie odtłuszczające i odkażające
nadtlenek benzoilu – działanie bakteriobójcze i komedolityczne (rozpuszczające zaskórniki)
tretinoina (pochodna witaminy A) – działanie komedolityczne
antybiotyki: klindamycyna, erytromycyna, detreomycyna, neomycyna
kwas azelainowy – działanie bakteriobójcze i komedolityczne
adapalen – działanie komedolityczne
alfa-hydroksykwasy – naturalne kwasy o działaniu rozluźniającym czop
benzamycyna – połączenie nadtlenku benzoilu z erytromycyną
witaminy: PP, B2, C (wystrzegać się wit. B12!)
Warto pomyśleć również o pożytecznym wpływie promieni UV (kąpiele słoneczne).
Preparaty do stosowania ogólnego:

antybiotyki: tetracyklina, kotrimoksazol, erytromycyna, klindamycyna, minocyklina
izotretinoina – zmniejsza liczbę bakterii, hamuje nadmierne złuszczanie naskórka, zmniejsza zapalenie, powoduje zanik gruczołów łojowych
leki hormonalne – u kobiet podaje się estrogeny, które zmniejszają ilość wolnych androgenów a tym samym obniżają produkcję łoju.

Dojrzałość w kolorze róż.

Trądzik różowaty, podobnie jak pospolity, występuje na twarzy, jednak nie mają zbyt wielu wspólnych cech. Trądzik różowaty to zmiany zapalne skóry pojawiające się z reguły u osób w wieku dojrzałym, częściej u kobiet. Początkowo rozwija się prawie niepostrzeżenie, występują przejściowe rumienie, które przy postępującej chorobie utrzymują się coraz dłużej. Następnie rozwijają się również krosty, zmiany zapalne pojawiają się w obrębie powiek, spojówek i rogówki. U mężczyzn może dojść do przerostu gruczołów łojowych i tkanki łącznej w obrębie nosa.

Właściwej przyczyny tejże choroby nie wyjaśniono. Czynnikami sprzyjającymi mogą być:

zaburzenia w układzie naczyń powierzchniowych skóry
zaburzenia hormonalne
choroby żołądka lub jelit
Na pogorszenie stanu często mają wpływ:

skoki temperatur
silne działanie słońca
spożywanie alkoholu
spożywanie ostrych przypraw
Profilaktyka.

Leczenie może prowadzić tylko lekarz. Nie należy stosować preparatów powodujących rozszerzenie naczyń włosowatych, ani roztworów alkoholowych. Dobre wyniki dają masaże i drenaże limfatyczne, albo też kosmetyka korekcyjna, np. tuszowanie. W żadnym wypadku nie można nacinać czy wycinać grudek i krostek, gdyż może to spowodować pogorszenie stanu chorobowego!

Ach, te usta . . .

Przyustne zapalenie skóry wyglądem troszkę przypomina trądzik wokół ust. Główną przyczyną tej choroby są prawdopodobnie preparaty kosmetyczne. Choć występuje u kobiet w wieku dojrzałym, już teraz musisz pamiętać, aby nie nadużywać rzekomo pielęgnujących produktów. Pewną rolę mogą odgrywać też środki antykoncepcyjne, zwłaszcza zawierające gestageny. Przyustne zapalenie skóry różni się od trądziku pospolitego brakiem zaskórników, a od różowatego typową lokalizacją. Wokół ust i na podbródku pojawiają się łuszczące się rumienie wraz z grudkami i krostami. W ostrzejszych formach może atakować powieki, czoło i policzki.

W leczeniu dermatologicznym stosuje się antybiotyki. Konieczne jest odstawienie kosmetyków, a zwłaszcza wszelkich maści i kremów!

Wirusy atakują !

Choroby wywołane przez wirusy należą do najczęstszych i najpospolitszych chorób. Niezwykle ważna jest wiedza na ich temat, dlatego przeczytaj poniższy artykuł bardzo uważnie!

Opryszczka wargowa
Zakażenia wywołane wirusem opryszczki zwykłej występują na całym świecie, ludność ziemi prawie w 100% jest nim dotknięta !

Jak powstaje ?
Po pierwotnym zakażeniu tym wirusem, które następuje we wczesnym dzieciństwie przez zakażenie kropelkowe lub kontakt, układ immunologiczny walczy z nim tworząc przeciwciała, przy czym choroba może przebiegać bezobjawowo. Właściwe skutki pojawiają się dopiero po kilku latach.

Co ją wywołuje ?
U niektórych osób wirus aktywuje się kilka razy w roku. Często wystarczy niewielki bodziec, aby wywołać chorobę. Bodźcami mogą być: gorączka, nasłonecznienie, menstruacja, stres lub osłabiona odporność. Wówczas dochodzi do reaktywacji wirusa, który przemieszcza się włóknami nerwowymi na powierzchnię skóry. Atakuje głównie wargi, ale pęcherzyki mogą występować także na innych częściach twarzy.

Jak wygląda ?
Najpierw pojawia się zaczerwienione ognisko rumieniowe, na którym występują pęcherzyki z wodnistą zawartością. Po kilku dniach ich zawartość mętnieje, tworzą się strupy, które odpadają nie pozostawiając blizn. Charakterystyczne jest silne swędzenie przed powstaniem pęcherzyków.

Jak się jej pozbyć ?
Opryszczka może ustąpić samoistnie, jednak żeby przyspieszyć jej znikanie można używać odpowiednich maści, żeli, bądź płynów o działaniu wysuszającym. Warto zapytać w aptece lub u kosmetyczki o najlepszy preparat. Jeśli Twoje zmiany na skórze są rozległe skontaktuj się z lekarzem dermatologiem!

Brodawki
wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny jest za powstawanie na skórze i błonach śluzowych łagodnych guzów nowotworowych, takich jak brodawki. Takie zakażenia występują na całym świecie i dotyczą gł. dzieci i młodzieży. Powodują późniejszą odporność na wirusy tego typu. Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka, a brodawki pojawiają się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wyróżnia się:

brodawki płaskie – występują na grzbietach rąk i na twarzy młodocianych w postaci płasko wyniosłych grudek naskórkowych o jasnobrunatnym zabarwieniu, często ustępują samoistnie,
brodawki pospolite – to twarde guzki o szorstkiej , nieregularnej powierzchni i szarożółtym kolorze, choroba rozszerza się, tworząc nowe brodawki, które utrzymują się długo,
brodawki stóp – na stopach występują pojedyncze brodawki głębokie, bolesne, często z odczynem zapalnym, albo powierzchowne, tzw. mozaikowe, które mają tendencję do zlewania się na większych powierzchniach, ze wzglądu na ich niefortunne umiejscowienie sprawiają ból podczas chodzenia,
Uwaga, usuwanie brodawek jest bolesne i niedozwolone, gdyż istnieje bardzo duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów na skórze.

Półpasiec
jego pierwotne zakażenie następuje przeważnie w dzieciństwie i powoduje ospę wietrzną. Wirus przemieszcza się włóknami nerwowymi do węzłów nerwowych, gdzie na ogół spoczywa wiele lat. Reaktywacja wirusa objawia się półpaścem. Większość osób nigdy nie choruje na tą chorobę, dotyka ona tylko tych o słabej odporności.

Przebieg choroby:
częste zmęczenie
zaburzenia żołądkowo-jelitowe
silne nerwobóle w miejscach, gdzie później pojawią się zmiany skórne
pojawienie się rumienia wraz z pęcherzami wypełnionymi treścią surowiczą
zmniejszanie się zaczerwienienia
wysychanie pęcherzyków
po 2-3 tygodniach odpadanie strupów
pozostawanie blizn

Z grzybem za pan brat.

Sprzyjającymi czynnikami dla zakażenia grzybami są ciepłe i wilgotne środowisko (stopy, fałdy skórne), częsty kontakt z wodą, leczenie antybiotykami i kortykosteroidami, ogólne osłabienie odporności, choroby metaboliczne, a także stosowanie pigułek antykoncepcyjnych.
Grzyby dzielimy na trzy grupy:

dermatofity – atakują wyłącznie skórę, włosy i paznokcie
drożdżaki – mogą atakować skórę, błony śluzowe i paznokcie
pleśniowce – rzadko występują na ludzkiej skórze i błonach śluzowych
Omówimy tylko najczęstsze przypadki:

Grzybica stóp
spowodowana jest warunkami korzystnymi dla rozwoju grzybów (np. między palcami), noszeniem obuwia nieprzepuszczającego powietrza, poceniem się, zaburzeniami krążenia żylnego. Zakażenie grzybami następuje przez buty, skarpety, drewniane maty na basenach, a także kontakt z ziemią.

Jak przebiega ?
Choroba rozwija się najpierw w przestrzeniach międzypalcowych. Widoczne jest lekkie złuszczanie, potem pojawiają się zaczerwienienia, złuszczanie nasila się, aż wkońcu skóra pęka.

Zapobieganie.
Nie ma co się rozpisywać. Każdy dobrze wie, iż obecnie na rynku dostępny jest cały szereg kosmetyków do pielęgnacji stóp. Naszym obowiązkiem jest o nie po prostu dbać. Jeśli jest już za późno udaj się do lekarza.

Grzybica paznokci
paznokieć jest zaczerwieniony, bolesny z obrzękiem, spod którego przy naciśnięciu wydobywa się treść surowiczo-ropna. Choroba powoduje zakłócenia wzrostu paznokcia wraz z bruzdkowaniem. Do zakażeń przyczyniają się zaburzenia krążenia krwi w dłoniach i stopach. Same paznokcie atakowane są dość rzadko. Zmiany pojawiają się przeważnie na bokach płytki paznokciowej, gdzie widoczne są żółtawo-brunatne przebarwienia.

Złuszczasz się ?

Łuszczyca jest nie zakaźną, przewlekłą chorobą skóry, występującą pod postacią grubych, czerwonych i złuszczających się wykwitów skórnych, często swędzących. Łuszczyca może się rozpocząć od łupieżu na owłosionej skórze głowy, bądź też od małych wykwitów na skórze.

Jaki jest przebieg choroby ?
Jeśli skóra jest zdrowa, naskórek złuszcza się i zostaje zastąpiony co 25 dni, natomiast małe martwe komórki skóry złuszczają się codziennie. W przypadku występowania łuszczycy proces ten ulega przyspieszeniu i zachodzi dziesięciokrotnie szybciej niż w warunkach prawidłowych. Dochodzi do powstania grubych wykwitów na skórze, ponieważ komórki skóry nie mają czasu, aby dojrzeć i złuszczają się natychmiast po wytworzeniu się nowej warstwy skóry. Najczęściej zajmuje kolana i łokcie, paznokcie, wyprostne strony rąk i nóg oraz owłosioną skórę głowy.

Czy można całkowicie wyleczyć łuszczycę?
Łuszczyca jest chorobą o długim przebiegu z występującymi na przemian okresami poprawy i zaostrzenia objawów. Leczenie może pomóc w uzyskaniu kontroli nad chorobą, jednak pod wpływem różnych czynników stresowych, fizycznych, psychicznych lub chemicznych choroba może powracać.

Co przynosi ulgę ?
W celu uzyskania jak najlepszej kontroli nad chorobą, należy przede wszystkim:

stosować leczenie zalecone przez lekarza prowadzącego
zmienić styl życia tak, aby zapewnić skórze należytą ochronę i pielęgnację
unikać czynników drażniących
codziennie brać chłodny prysznic
dbać o stałe nawilżenie skóry
stosować kompresy z lodu
w miarę możliwości ograniczyć przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych
nie drapać skóry ani nie usuwać złuszczonego naskórka
chronić skórę przed skaleczeniem
krótko obcinać paznokcie, gdyż zapobiega to drapaniu
unikać silnych środków dezynfekujących, mydeł oraz detergentów
nosić luźne, bawełniane ubrania
prowadzić zdrowy tryb życia, tzn. zrównoważyć dietę, unikać alkoholu i palenia tytoniu, ćwiczyć regularnie, wysypiać się
starać się ograniczyć stres
nauczyć się pozytywnego myślenia: zaakceptować chorobę jako część życia – jako stan skóry wymagający dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych
Cudowny środek.
Promieniowanie słoneczne przynosi ulgę 8 z 10 pacjentów z łuszczycą ! Należy jednak unikać nadmiernego opalania się, ponieważ może to doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby lub jej rozprzestrzenienia. Trzeba poradzić się lekarza prowadzącego w jaki sposób korzystać ze słońca.

2 komentarze

  1. Długi artykuła ale bardzo ciekawy i zawiera dużo przydatnych informacji, warto dobrnąć do końca.

  2. czasami choroby skóry ciężko jest rozpoznać bo zazwyczaj pierwsze o czym myślimy to alergia a do wykluczenia alergii jest długa droga , dużo badania i niezbyt przyjemne diety eliminacyjne…

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*