Dieta dla modelki

Wywiad z Alicją Kalińską, Dyrektorem Centrów Dietetycznych SetPoint (firmą dbającą o dietę modelek w konkursie Elite Model Look).

Dieta dla modelki

Dieta dla modelki

– Czy nastolatka, która chce być modelką, powinna stosować dietę?
Zacznijmy od tego, że słowo dieta oznacza sposób żywienia. W tym rozumieniu każdy z nas ma jakąś dietę. Młode dziewczyny, chcące pracować jako modelki, powinny kłaść duży nacisk na to co jedzą. To jak wyglądają w dużej mierze wynika z tego, jak się odżywiają i żadna skrajność nie jest tutaj wskazana. Jeśli odżywiamy się prawidłowo to piękniejemy – mamy lśniące włosy zdrową skórę i paznokcie. Nawet jeśli mamy zgubić parę centymetrów przed pokazem, niewskazane są reżimowe diety, które w przyszłości zemszczą się na naszym wyglądzie, a my nie będziemy mogły zapanować nad swoim organizmem.

– Czy powinna uważać na to co je mimo braku nadwagi?
Oczywiście tak samo jak każdy z nas, tym bardziej, że organizmowi, który nie ma zbyt dużo zapasów trudniej jest utrzymać stabilną masę ciała i w dodatku pożądaną z punktu widzenia zawodu.

– Jak ważne w życiu nastolatki jest prawidłowe odżywianie się?
Jest to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety. Zazwyczaj po 17 roku życia z dziewczyny rodzi się kobieta i wiążą się z tym duże zmiany w naszym wyglądzie. Jest to moment, który młode dziewczyny chcą zatrzymać i to właśnie wtedy rozpoczynają się “eksperymenty dietetyczne”, cud diety z efektami najlepiej na jutro.

– Jakie są skutki złego odżywiania się?
Łuszczenie i suchość skóry. Kruchość, łamliwość i wypadanie włosów. Zmiany nastroju – zniechęcenie, znużenie. Zawroty głowy, obniżenie ciśnienia, omdlenia. Ogólnie zły wygląd i pogarszający się stan zdrowia, tak samo fizycznego jak również psychicznego.

– Jak powinna wyglądać dieta nastolatki dbającej o linię?
Racjonalna dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach odpowiadających jego potrzebom. Zdrowa dieta to dieta urozmaicona o odpowiedniej kaloryczności, która zawiera wszystkie grupy produktów. Ważne jest także regularne jedzenie.

– Czy powinno się jeść częściej a mniej, czy rzadziej a więcej?
Ideałem jest 5 posiłków dziennie, 3 główne i 2 mniejsze przegryzki, zjadane co 2-3 godz. Podstawowym błędem osób mających problemy z masą ciała jest jedzenie 1-2 posiłków dziennie, oczywiście po południu lub wieczorem. Powoduje to rozregulowanie metabolizmu i problemy z utrzymaniem figury.

– Czy można przez odżywianie poprawić wygląd skóry, włosy i paznokcie?
Oczywiście. Niedobory pokarmowe (składniki odżywcze, witaminy, minerały) widoczne są w pierwszej kolejności w postaci zmian w wyglądzie skóry, paznokci, włosów. Dieta wysokoenergetyczna i wysokotłuszczowa wpływa znacząco na zmiany w jędrności skóry i powstawanie cellulitu.
Wniosek: jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi cegiełek dobrej jakości, to on wykorzystuje je do budowy naszego ciała i odwdzięcza się pięknym wyglądem.

– Nadwaga i otyłość są czynnikami, które decydują o estetyce wyglądu.
U modelki – zawsze, u zwykłej kobiety – niekoniecznie. Na pewno otyłość jest chorobą i co do tego by z nią walczyć nie mam najmniejszych wątpliwości. Najczęściej nam kobietom przeszkadza nie konkretna ilość kilogramów, ale raczej fałdki na brzuchu. Niestety wszystkie zapasowe kilogramy odkładają się w tkance podskórnej i to one powodują, że nasza sylwetka zatraca zgrabne kontury. I z tym najczęściej walczymy. Jednakowoż ostatnio minęłam na ulicy bardzo dużą i bardzo atrakcyjną kobietę, z takim uśmiechem na twarzy, że nie chciałabym jej odchudzić ani o gram.

– Czy dieta może być skuteczna bez aktywności fizycznej?
Tak, ale zdecydowanie w mniejszym stopniu. Aktywność fizyczna szczególnie umiarkowana, rekreacyjna nie spala tak wielkich ilości energii i nie sprawia, że chudniemy w oczach. Jej zbawienny wpływ to przyspieszanie działania naszego organizmu i efektywność przetwarzania jedzenia na energię potrzebną do życia, a nie na zapasy sadełka.

– Schudłam i co teraz? Jak powstrzymać efekt jo-jo?
To naprawdę proste, po pierwsze dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka i sama dieta powinna być wsparta systematyczną aktywnością fizyczną, ale umiarkowaną. I co najważniejsze nie może być reżimowa na samej wodzie i ogórkach.
Dlaczego? Bo przy takich dietach nasz metabolizm prawie się zatrzymuje. Gdy po skończeniu diety cud wracamy do starego stylu jedzenia ciało odrabia zaległości w tempie błyskawicznym.

– Czy picie wody naprawdę jest tak ważne?
Tak. Nasz organizm w ponad 60 procentach składa się z wody. Krew i inne płyny ustrojowe to prawie sama woda. Jeśli pijemy za mało nasz organizm w kryzysowej sytuacji będzie ją kumulował. Mogą powstać obrzęki – jest to widoczne szczególnie na twarzy i nogach. Przy zbyt małej podaży wody nasz organizm nie oczyszcza się ze zbędnych produktów przemiany materii. Są one produkowane przez całą dobę. Zatrzymane w organizmie krążą i sprawiają, że zaczynamy wyglądać i czuć się coraz gorzej.
Bez wody jesteśmy w stanie przeżyć tylko 3-4 dni. Co ważne: nie umiemy pić wody. Czekamy do momentu gdy czujemy ogromne pragnienie – to błąd. Pragnienie to sygnał, że już jesteśmy odwodnieni. Co wtedy robimy? Wlewamy w siebie szklankę wody na raz, a ta woda w większości przez nas przeleci. Wodę powinniśmy popijać łykami przez cały dzień. Mamy wtedy szansę wypić jej odpowiednią ilość, czyli około 2 litrów.
Jak to zrobić? Trzeba mieć przy sobie, w drzwiach samochodu, na biurku w pracy, czy na uczelni małe wody najlepiej ze sportowym korkiem.

– Jak najlepiej ujędrnić ciało po schudnięciu?
Jeśli chodzi o dietę to nie może w niej zabraknąć wody, witamin i składników mineralnych. Nasz organizm co dzień potrzebuje 60 składników odżywczych do pracy i odbudowy.
O ciało powinniśmy również dbać z zewnątrz nie tylko po ale i w trakcie diety, by wspomóc ją by dopasowała się do malejącego wnętrza. Oczywiście najlepiej udać się do specjalistki, która oceni stan ciała i zaproponuje pielęgnację dopasowaną do potrzeb. Oczywiście gros działań trzeba kontynuować w domu na co dzień, a nie tylko raz w tygodniu w salonie urody.

– A co można zrobić żeby przytyć?
“Zdrowe” przytycie powinno polegać na zwiększeniu masy mięśniowej, a nie przybieraniu w tkance tłuszczowej. Tłuszcz jest oczywiście niezbędny, ale to jego nadmiar odpowiada za powstawanie nadwagi czy otyłości oraz cellulitu. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, serca oraz ogólnie na wydolność (zarówno fizyczną jak i psychiczną).
Zdrowsze jest więc zwiększenie masy ciała przez przyrost masy mięśniowej. Możemy to osiągnąć przez stosowanie diety bogatobiałkowej (najlepiej ułożonej przez specjalistę i dostosowanej do indywidualnych warunków życia i wymagań organizmu) oraz regularny trening (głównie siłowy).
Poza tym gdy dziewczyny mają zastrzeżenia do poszczególnych partii swego ciała, z punktu widzenia diety, nie da się zaprogramować jadłospisu tak, by przytyć tylko w udach czy pupie. W takim przypadku pomogą tylko odpowiednie ćwiczenia. W zależności od intensywności oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń możemy rozbudować te grupy mięśni, na których najbardziej nam zależy.

Dziękujemy za rozmowę

14 komentarzy

 1. Z tymi dietami w przypadku nastolatek trzeba uważać, bo biorą sobie one nawet drobną krytykę głęboko do siebie za czym w niektórych przypadkach idą zaburzenia jedzenia. Jest to taki okres w którym bardzo łatwo jest skrzywdzić dziewczyny.

 2. Wszędzie czytają tylko o tych dietach i o odchudzaniu to nie dziwne że chcą się dostosować i przez to popadają w skrajności… niestety w większości to wina naszych czasów i stereotypów… :/

 3. Jest różnica między darkońską dietą a zdrowym odżywianiem, trzeba o tym trąbić bo ludzie żrą bez opamiętania a później się dziwią że mają nadwage, nie mogą się ruszyć bez zadyszki i że wiecznie chorują…

 4. A to modelki wogóle coś jedzą ? ;P Nie no żarcik 😉 Zresztą już odchodzi się od modelu takich przechudzonych i zmarniałych kobiet

 5. z tymi posiłkami co 2-3 godziny 5 razy dziennie jest naprawdę ciężko… codziennie parę godzin w kuchni żeby przygotować wszystko na nast dzień :/

  • Ale w pewnym momencie dochodzi się już do takiej wprawy i wchodzi się w taki nawyk że wszystko przygotowuje się szybciutko i sprawnie 🙂 Dobra organizacja gwarancją sukcesu 🙂

 6. Wszystko się da zrobić 🙂 troszkę organizacji i wyrzzeczenie się 1h telewizora i już mamy więcej czasu 🙂

 7. Tak to się ładnie wszystko mówi… ale młode dziewczyny które widzą te wszystkie wychudzone modelki też chcą tak wyglądać… i można im mówić że większość “dziewczyn z okładek ” jest przerobiona komputerowo…

  • Ale wydaje mi się że ostatnimi czasy świadomość nastolatek wzrasta i zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę z tego że głodówkami nie osiągną fajnej figury

   • Czy ja wiem.. wczesniej byla moda na glodzenie sie a teraz na fit zycie i niektore nastolatki moim zdaniem przesadzają… kazda pije białko i chce brac udzial w zawodach fitness..

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*