Jak zostać miss

Pomimo protestów feministek i opinii, że to profanacja kobiecego ciała, konkursy piękności od dziesięcioleci cieszą się dużym uznaniem oraz niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie.

Konkursy Miss

Konkursy Miss

Na przestrzeni minionych stuleci ideał piękna i sposoby jego eksponowania uległy radykalnym przemianom. Znaczący wpływ miał na to rozwój środków masowego przekazu w początkach XX wieku. Dzięki mediom możliwe stało się dotarcie do szerszego kręgu odbiorców. A co jest w stanie wzbudzić zainteresowanie tak wielu ludzi i tyle emocji, jeśli nie wybór Najpiękniejszej?

Współczesne konkursy piękności, organizowane corocznie, przyciągają uwagę wszelkich możliwych środków masowego przekazu. Dzięki Internetowi, telewizji, radio i prasie ludzie mają szansę stać się nie tylko obserwatorami pięknych kandydatek do tytułu Miss, ale mogą również wziąć udział w głosowaniu na tę dziewczynę, która ich zdaniem najbardziej zasługuje na koronę. Niejednokrotnie to głosowanie ma charakter konkursu z nagrodami, a zatem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. To z kolei sprawia, że organizatorzy konkursów piękności nie mają problemów z pozyskaniem sponsorów, gdyż wiele firm czy instytucji chciałoby zareklamować się poprzez finansowe wsparcie tak medialnego wydarzenia i jego pięknych uczestniczek.

Idea konkursu piękności zrodziła się w światowej stolicy mody, w Paryżu, gdzie miały miejsce pierwsze oficjalne wybory Miss Europy w latach 20. XX wieku. Należy dodać, że właśnie w tamtym okresie, w roku 1929, postanowiono zorganizować konkurs Miss Polonia, celem którego było wyłonienie reprezentantki Polski na konkursie kontynentalnym w Paryżu. Organizacją konkursu zajęły się dwie polskie gazety i magazyn ilustrowany. Do ich redakcji napłynęły zdjęcia pięknych Polek z całego kraju, spośród których jury wytypowało tę najpiękniejszą. Wbrew wszelkim przypuszczeniom, pierwszą Miss Polonia nie została żadna z panien reprezentujących wyższe sfery, a urzędniczka Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Warszawie, Władysława Kostakówna. Wybrano ją jedynie na podstawie fotografii przedstawiającej jej twarz.

Zdecydowany wzrost liczby i popularności konkursów piękności nastąpił po II wojnie światowej, na początku lat 50. XX wieku. Właśnie wtedy powstały dwa z czterech najbardziej prestiżowych konkursów piękności na świecie: Miss World w 1951 r. oraz Miss Universe (jako konkurencyjny dla Miss World) w 1952. Pozostałe dwa to: organizowane od 1960 r. wybory Miss International; od 2001 r. – Miss Earth na Filipinach.

Wypada wspomnieć także o międzynarodowym Elite Model Look, największym i najbardziej prestiżowym konkursie dla modelek, który po raz pierwszy odbył się w 1983 roku i od razu pozyskał silną pozycję w świecie mody. W Polsce jego pierwsza edycja miała miejsce w 2003 roku. Od tamtego czasu Elite Model Look odbywa się u nas corocznie i cieszy bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie ze strony dziewcząt, które pragną zrobić błyskawiczną i międzynarodową karierę na wybiegach całego świata.

Ponadto w Polsce, poza wspomnianymi wyborami Miss Polonia, co roku organizuje się wybory Miss Polski (od 1990), Miss Polski Nastolatek (od 1992), a także liczne wybory Miss Lata, Miss Wakacji, itp. konkursy piękności o charakterze bardziej lub mniej oficjalnym.

Trudno byłoby zdefiniować, czym jest piękno. Istnieją jednak pewne ogólne kryteria, na podstawie których są przeprowadzane eliminacje do konkursów piękności. Te kryteria również uległy metamorfozie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Sama fotografia twarzy już nie wystarcza. W dzisiejszych czasach brane są pod uwagę:

wysoki wzrost (choć zdarzają się kandydatki ze średnim);
właściwa waga;
proporcjonalne wymiary;
ogólna prezencja;
fotogeniczność; piękny, promienny uśmiech;
wiek (18-25 lat;
w przypadku Miss Nastolatek wiek 14-18 lat, wymagana zgoda rodziców niepełnoletnich córek na udział w konkursie);
niezamężność;
bezdzietność.
Bardzo ważna jest otwartość na wystąpienia publiczne i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zapanowanie nad tremą to już znaczna część sukcesu. Ponadto jurorzy bardzo cenią sobie w kandydatkach naturalność. Sama uroda może nie wystarczyć, jeżeli uczestniczka konkursu Miss nie jest w stanie w pełni jej zaprezentować publiczności i członkom jury. Z pewnością każdej kandydatce do tytułu Najpiękniejszej pomoże własny styl, urok osobisty oraz wdzięk w poruszaniu się na scenie z uśmiechem na twarzy.

Dlaczego tak wiele dziewczyn decyduje się na wzięcie udziału w konkursach piękności?
Powody są różne, podobnie jak same kandydatki. Jedne dziewczęta robią to dla spełnienia marzeń, drugie – by wyjść z cienia i choć przez chwilę znaleźć się w centrum zainteresowania, a jeszcze inne startują w konkursie głównie po to, żeby przeżyć nową przygodę i zdobyć kolejne cenne doświadczenie życiowe.
Wśród nich znajdą się również takie, które traktują udział w konkursie piękności jako zabawę, i zgłaszają swoją kandydaturę pod wpływem namowy kogoś z rodziny lub kręgu przyjaciół. Każda z tych dziewczyn, skoro już decyduje się na wzięcie udziału w konkursie, powinna zrobić wszystko, aby zaprezentować się na nim jak najlepiej i go po prostu wygrać.

Istnieje równie dużo powodów, dla których warto spróbować swoich sił w wyborach Miss. Poza koroną i tytułem Najpiękniejszej, a także licznymi nagrodami, zwyciężczyni krajowych wyborów otrzymuje szansę na udział w międzynarodowych konkursach piękności jako reprezentantka Polski, i tym samym zyskuje możliwość zrobienia światowej kariery. Jeżeli jest zdecydowana podążać w tym kierunku i potrafi wykorzystać swoje „5 minut”, to zwycięstwo w wyborach Miss Polonia czy Miss Polski może ułatwić jej życiowy start. Ono również stanowi dla niej przepustkę do wielkiego świata mody, mediów, a czasem innych znaczących dziedzin życia, przykładowo takich jak polityka, czego przykładem jest Ewa Wachowicz, Miss Polonia 1992, która po zdaniu korony pełniła w latach 1993-1995 funkcję sekretarza prasowego prezesa Rady Ministrów, a obecnie zajmuje się produkcją telewizyjną o tematyce poradnikowo-kulinarnej.

Ostatnio swój triumf w mediach święciła Aneta Kręglicka, dotychczas jedyna polska Miss World (z roku 1989), a to za sprawą wzięcia udziału w III edycji popularnego programu telewizyjnego, „Taniec z gwiazdami”. Sukcesy, jakie odniosła w międzynarodowych konkursach piękności, umożliwiły jej założenie własnej fundacji oraz utworzenie agencji PR w 1991 roku.

W świecie mody wielką karierę zrobiły obydwie Wicemiss z 1993 r., Ilona Felicjańska oraz Renata Gabryjelska, które później można było oglądać na dużym i małym ekranie. Spory sukces w światowych konkursach piękności odniosła również Katarzyna Borowicz, Miss Polonia 2004, zdobywczyni tytułu III Wicemiss w wyborach Miss World w 2004 r., a także tytułu Queen Of Europe. Dodatkowo w roku 2005, w konkursie Miss Earth na Filipinach, została uhonorowana tytułem Miss Water, odpowiednikiem II Wicemiss. Lepszy rezultat od niej w sumie uzyskała dotychczas jedynie Aneta Kręglicka.

Uroda i młodość przemijają, ale są to atuty, które – umiejętnie wykorzystane – na ogół stanowią początek realizacji życiowych ambicji, planów, marzeń i większych celów. Konkursy piękności stwarzają okazję do wykorzystania tych atutów i zaprezentowania ich ludziom, którym mogą się spodobać, i tym samym to może być wstęp do kariery, sławy, świata mody, biznesu, mediów, telewizji czy filmu. Z kolei zwycięstwo w krajowych wyborach Miss daje szansę na udział w międzynarodowych konkursach piękności, podróżowanie, poznawanie ludzi z wielu krajów, różnych kultur, zdobywanie bezcennych doświadczeń oraz nawiązywanie kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłości interesującymi propozycjami współpracy.
I dlatego tak ważne jest, żeby umieć je w pełni wykorzystać.

3 komentarze

  1. Nawet nie zdawałam sobie sprawy że wybory miss po raz pierwszy zostały zoorganizowane aż tak dawno, sądziłam że jest to dużo młodszy pomysł 😉

  2. E no nie aż tak dawno 🙂 ale nie było przynajmniej metrowej listy warunków do spełnienia żeby móc startować w konkursie…

  3. No fakt kiedyś było się dużo łatwiej dostać. W tamtych czasach może bym mogła startować jeszcze na tych niższych wymogach ale teraz to nie ma już szans ;D

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*