Malowanie paznokci, cz. 1

Aby ładnie i prawidłowo pomalować paznokcie, warto zapoznać się z kilkoma prostymi radami. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu.

Malowanie paznokci

Malowanie paznokci

Przygotowanie do malowania
Na początku należy starannie odtłuścić paznokcie, zwłaszcza jeśli przystępujemy do lakierowania tuż po serii nawilżających zabiegów.
Na paznokciach nie może być najmniejszej warstewki tłuszczu, w przeciwnym razie lakier będzie się źle trzymał. „Podejrzane” o związki z tłuszczem miejsca, warto na wszelki wypadek przetrzeć odtłuszczaczem.
Użyjmy do tej czynności bezpyłowych wacików – uzyskamy gwarancję, że na płytce nie pozostaną żadne meszki… Jeśli powierzchnia paznokcia jest nierówna i porowata, nakładamy lakier wygładzający. Nie zaszkodzi też bardzo delikatne zmatowienie płytki drobnoziarnistym pilnikiem lub blokiem – usuńmy jednak później powstały przy tej czynności pył.

Nakładanie lakieru – bazy
Preparaty w formie odżywki dodatkowo wzmocnią słabe paznokcie, jednak główną funkcją bazy, jest ochrona przed przebarwieniami i ułatwienie w rozprowadzaniu się kolorowej emalii. Nałóżmy jedną, niezbyt grubą warstwę i pozwólmy jej przeschnąć (trwa to znacznie krócej niż w przypadku lakieru).

Malowanie
Aby odmierzyć odpowiednią ilość lakieru warto, przed otwarciem buteleczki, kilkakrotnie nią wstrząsnąć, a pędzelek płasko obetrzeć o brzeg buteleczki. Wtedy łatwiej będzie równomiernie nałożyć lakier, a poszczególne warstwy nie będą zbyt grube.
Najlepiej zacznij malowanie od kciuka (tutaj emalia schnie najdłużej). Pędzelek przykładamy nie u nasady płytki, nie przy wolnym brzegu lecz na jej środku, aby nie pobrudzić skóry wokół paznokcia. Bez odrywania pędzelka, w kierunku dół-góra malujemy podłużny pasek przez środek paznokcia. Dopiero potem przeciągamy pędzelkiem boki płytki, również starając się go nie odrywać, w przeciwnym razie nałożymy lakier nierównomiernie. Zazwyczaj jedna warstwa lakieru nie zapewnia dostatecznego pokrycia – optymalnym jest nałożenie 2 warstw.

Rodzaje lakierów
O porządny zawrót głowy, może przyprawić różnorodność lakierów z jaką możemy się zetknąć….

Lakiery w kremie – zawierają gęste, nierozpuszczalne pigmenty, dzięki czemu szczególnie dobrze przylegają do płytki paznokcia.

Lakiery transparentne – delikatny odcień nadają im barwniki anilinowe. Chronią przed szkodliwym wpływem środowiska i nadają piękny połysk.

Lakiery z brokatem – zawierają duże cząsteczki pigmentu dlatego nie tworzą jednolitej, gładkiej warstwy na powierzchni paznokcia.

Lakiery perłowe – odznaczają się wysokim połyskiem i odpornością na ścieranie.

Lakiery błyskawiczne – jedna warstwa takiego lakier wysycha w ok. 60 sekund.

Lakiery peel-off – wystarczy jedno pociągnięcie by usunąć je z paznokcia. Z tego tez powodu nie nadają się do malowania paznokci u stóp.

Lakiery jednowarstwowe (one-coat) – wystarczy jedna warstwa by idealnie pokryć płytkę.

Lakiery zmieniające kolor pod wpływem ciepła (np. potarcia lub zanurzenia w ciepłej bądż zimnej wodzie) – naprawdę bajkowy efekt!

Lakiery świecące w ciemności – wystarczy je lekko naświetlić pod lampą by móc podziwiać ich fluorescencyjne właściwości.

Lakiery UV – idealne na dyskotekę 😉

Lakiery krackpolish (pękające) – sprawiają wrażenie, że zostały nałożone na spękaną powierzchnię pazurka (jak decoupage!)

Lakiery przeźroczyste z zatopionymi licznymi ozdóbkami – serduszkami, gwiazdkami, delfinkami i innymi elementami.

Lakiery z rapitografem – służące do precyzyjnego , punktowego zdobienia i wykonywania wzorków.

Lakiery przystosowane do frencza – białe na końcówkę pazurka i beżowe lub różowe dla pokrycia całej płytki paznokcia.

Lakiery lustrzane – tworzą na pazurku efekt odbijającego wszystko lustra.

Lakiery zapachowe – ich aromat utrzymuje sie nawet do 2 tygodni.

Lakiery 3D – podobno można nimi tworzyć trójwymiarowe zdobienia…

Lakiery antyalergiczne – nie zawierają toluenu i formaldehydu, podrażniających wrażliwą skórę.

Lakiery z krótkim i długim pędzielkiem – w zależności od upodobań pozwolą stworzyć drobniutkie, precyzyjne zdobienia.

Lakiery neonowe – niezwykle intensywne, rzucające się w oczy kolory – coś dla odważnych kobiet!

Lakiery dla mężczyzn – specjalne matowe, niewidoczne powłoki przeznaczone dla przedstawiciel płci brzydkiej.

Lakiery przeciw obgryzaniu paznokci – ich wybitnie gorzki smak zniechęca do konsumpcji płytki paznokciowej.

Suszenie paznokci
Każda kolejna warstwa lakieru musi dobrze wyschnąć. Można to sprawdzić dotykając powierzchnię paznokcia wykałaczką. Jeśli emalia jest sucha, płytki nie kleją się do siebie. Jeżeli jest to zwykły (a nie szybkoschnący) lakier, potrzebuje 30-45 minut, aby stwardnieć, nawet jeśli już po 5 minutach wydaje Ci się twardy w dotyku.

Dla zabieganych są lakiery szybkoschnące
Dodatkowo specjalne preparaty nawierzchniowe, wysuszające lakier w 60 sekund. Należy podkreślić jednak, iż dotyczy to wierzchniej warstwy lakieru, wszystkie pozostałe powinny wyschnąć samoistnie. Tylko dobrze wyschnięty lakier jest odporny na porysowanie i odpryskiwanie. Uzbrójmy się więc w cierpliwość, jeśli znowu nie chcemy ich malować na następny dzień albo jeszcze tego samego.

Usuwanie zabrudzeń
Czynność tą zostawiamy na sam koniec, podczas malowania nie powinniśmy zawracać sobie tym głowy, gdyż traci na tym ogólna estetyka manikiuru. Poza tym emalia nie jest jeszcze sucha i można przez przypadek zetrzeć więcej lakieru, aniżeli się zamierzało. Korektę najlepiej wykonać specjalnym sztyftem ( będzie dokładniejszy) lub namoczonymi w zmywaczu wacikami do uszu.

Rozwarstwiony lakier
Kolorowe lakiery często się rozwarstwiają, gdy długo ich nie używamy. Dlatego przed aplikacją ogrzewamy buteleczkę. Robimy to pocierając ją w dłoniach, następnie energicznie nią potrząsamy, aby znajdujące się w środku metalowe kuleczki, wymieszały wszystkie składniki. Można też umieścić na chwilkę buteleczkę w garnuszku z ciepłą wodą.

Więcej w następnej części artykułu

3 komentarze

  1. Ktoś poleci jakąś dobrą bazę pod lakier? Próbowałam już masę ale żadna się nie sprawdziła… :/

  2. Może wypróbuj jakąś bazę pod lakier sally hansen… Większość ich produktów jest świetna, np insta-dri albo lakiery do paznokci. Mają duży wybór kolorów i wytrzymują dłużej niż 2 dni, a jeśli pomalujesz lakier jeszcze wartwą lakieru insta-dri mogą wytrzymać nawet do tygodnia. Ale lepiej kupić na początku tylko jeden żeby sprawdzić czy na Twojej płytce też się tyle utrzyma bo często trwałość lakieru zależy od płytki paznokcia.

  3. Ważne jest dobrze odtłuścić płytkę paznokcia przed nałożeniem bazy a później lakieru bo rewelacyjnie przedłuży nam to żywotność lakieru na paznokciach i będziemy się mogli dłużej cieszyć pięknymi pazurkami 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*