Pokaż mi swoje dłonie a powiem Ci kim jesteś

O tym, że „szata jednak zdobi człowieka” a wygląd zewnętrzny odgrywa ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich, wiemy już wszyscy. Nie znajdzie się chyba śmiałek, który zaprzeczy, że pierwsze wrażenie zrobić możemy jeden jedyny raz, zaś sposób w jaki się zaprezentujemy, często będzie decydował o dalszym rozwoju znajomości.

Piękne dłonie

Piękne dłonie

O ile więc, częste wizyty u fryzjera i kosmetyczki czy regularne wypady na zakupy w celu uzupełnienia garderoby nikogo już nie dziwią to jednak pozostaje pewien element naszego image’u, któremu ciągle poświęcamy zbyt mało uwagi…
Mam tu na myśli dłonie i paznokcie.

Każdego dnia nasze dłonie są pod stałą obserwacją. Niezależnie od pory roku, należą one (obok twarzy i włosów) do najbardziej eksponowanych części ludzkiego ciała. A okazji by pochwalić się wypielęgnowanymi dłońmi (bądź wstydzić zaniedbanych) nie brakuje!
Ilekroć podajemy komuś rękę na powitanie, gestykulujemy przy mówieniu, przynosimy szefowi kawkę do gabinetu, tylekroć nasze dłonie mogą być i prawdopodobnie są oceniane. Każda czynność wymagająca manualnego wsparcia może nas pogrążyć i pomóc przypiąć łatkę „flejtucha” bądź też sprawić, że będziemy postrzegani jako osoby zadbane, zwracające uwagę na estetykę.

Przede wszystkim skoncentrujmy się na paznokciach. Nie trzeba być doświadczoną manikiurzystką, by dostrzec brud za paznokciami, obgryzioną płytkę, odpryskujący lakier czy nieprzyjemne zmiany skórne, często o podłożu chorobowym. Przyglądnijcie się swoim paznokciom i osądźcie same, czy mogą budzić zniesmaczenie i wpływać na negatywną ocenę Waszej osoby.
Czy jest coś co chciałybyście zmienić w ich wyglądzie? Jeśli obserwacje wpędziły Was w zły nastrój, zachowajcie spokój! Ten dział powstał po to, aby pomóc Wam rozwiązać wszelkie problemy związane z pazurkami a nie pogłębiać kompleksy. Spróbujemy wyposażyć Was w wiedzę potrzebną do właściwej pielęgnacji paznokci i podjęcia odpowiednich działań by utrzymać je w zdrowiu. Bo w tym konkretnym przypadku – zdrowe bezwzględnie oznacza piękne.

Powiedzmy sobie wprost – nasze dłonie nie mają łatwego życia. W codziennym zabieganiu narażone są na kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami – na ich wygląd mają bezpośredni wpływ detergenty, wysokie i niskie temperatury oraz wszelkiego rodzaju bakterie. Z kolei takie kontakty wpływają na ich stan zdrowotny, a ten w przypadku paznokci trwale wiąże się z ich wyglądem zewnętrznym. Dlatego przez wieki paznokcie nas zdradzały. Zdradzały klasę społeczną, a co za tym idzie higienę i dietę ich właścicieli.

W dawnych Chinach długie paznokcie były symbolem zamożności i świadczyły o tym, że ich właściciele nie muszą parać się pracą fizyczną. Z kolei zamożne Egipcjanki poświęcały dużo czasu na pielęgnacje paznokci, co potwierdzają znaleziska archeologiczne, wśród których są zestawy do manikiuru z pełnym wyposażeniem.
W Europie pionierem w kwestii dbania o paznokcie był żyjący w XIX wieku Ludwik Filip, który systematycznie kazał sobie obcinać i piłować paznokcie. Zaczęły więc powstawać bogato zdobione zestawy do manikiuru, na które mogli sobie pozwolić jedynie zamożni, a w szczególności damy. Miały one zawsze starannie opiłowane i wypolerowane paznokcie.
Jednak ta kwestia dotyczyła jedynie szlachetnie urodzonych – niedożywiony plebs, żyjący w opłakanych warunkach sanitarnych, wykonujący stale różnego rodzaju prace fizyczne, nie miał szans na posiadanie zdrowych i zadbanych paznokci.
I ten sposób myślenia pokutuje w Polsce do dziś. Widok pięknie wypielęgnowanych paznokci dla wielu osób oznacza, iż ich właścicielka stroni od obowiązków domowych oraz generalnie do zbyt pracowitych nie należy. Zadbane paznokcie nadal utożsamia się z kobietami z wyższych sfer lub tzw. bizneswomen.

A przecież sytuacja diametralnie się zmieniła!
Nawet kobiety, które z racji wykonywanego zawodu (fryzjerka, pielęgniarka, kelnerka) mają trudności z utrzymaniem zadbanych dłoni, mogą (przy odpowiednim wkładzie pracy) przedsięwziąć środki by móc szczycić się pięknymi paznokciami. Postęp w nauce, który pchnął do przodu branżę kosmetyczną, sprawił, że każda kobieta może mieć delikatne i zadbane rączki, bez względu na rodzaj wykonywanego zajęcia.
Powstały doskonałe kremy i preparaty o właściwościach nawilżających, relaksujących, regenerujących i odżywczych. Większość obecnych lakierów zawiera dodatkowe składniki: witaminy, minerały, składniki zwiększające odporność. Mamy do dyspozycji rewelacyjne maski, maseczki, peelingi, zestawy do mikrodermabrazji, podgrzewacze parafiny…
W niezwykłym tempie rozwinęła się dziedzina stylizacji, umożliwiająca – bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu – przedłużenie naturalnych paznokci. Stylistki paznokci potrafią wyczarować istne cuda i zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta – zarówno skromnych jak i ekstrawaganckich kobiet. Oferta produktów jest ogromna, wzrasta konkurencja wśród producentów. Dotyczy ona zarówno ceny i jakości.
W ten sposób już nawet tanie preparaty, na które może sobie pozwolić nawet mało zasobna kieszeń, są całkiem dobrej jakości. Ogólnodostępne są rękawice ochronne, których wygląd uwarunkowany jest przeznaczeniem. Świetnie zabezpieczają nasze dłonie i odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy, nie powinny ograniczać ruchów i sprawności manualnej.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą również firmy farmaceutyczne i dietetycy. Na rynku dostępne są liczne doustne preparaty witaminowe – na przykład bardzo popularny skrzyp polny, będący naturalnym źródłem krzemu, poprawiający wygląd skóry, włosów i paznokci, a także przeciwdziałający ich łamliwości. Z kolei dobrze skomponowana dieta zagwarantuje nam posiadanie silnych i zdrowych paznokci bez konieczności połykania żadnych suplementów.

Na łamach tego działu postaramy się przedstawić Wam Drogie Uzytkowniczki wszystkie aspekty dbałości o wygląd Waszych dłoni i paznokci. Chcemy dostarczyć Wam możliwie szeroką wiedzę w tym temacie ponieważ uważamy, że tłumaczenie swojego niedbalstwa rodzajem wykonywanej pracy, brakiem czasu lub wiedzy jest bezpodstawne. Albowiem, by zachować mimo wszystko ładne paznokcie, wystarczy poświęcić im średnio godzinkę w tygodniu.
Tym sposobem pazurki niekoniecznie muszą nas zdradzać – nikt nie musi wiedzieć, że dwa dni temu robiłyśmy pranie ręczne albo, że plewiłyśmy ogródek. Nie musimy też wszem i wobec pokazywać efektu naszych kanibalistycznych skłonności – obgryzionych paznokci… Wystarczy trochę systematyczności, starań, niewielkiego wkładu finansowego by zachwycić koleżanki i znajomych olśniewającym wyglądem naszych dłoni.
Czego z całego serca Wam życzymy 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*