Praca hostessy a prawo

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania i podlegania. Dlatego warto wiedzieć na jakich podstawach prawnych opiera się zatrudnienie hostess.

Prawo w pracy modelki i hostessy

Prawo w pracy modelki i hostessy

Samo zatrudnienie hostess odbywa się zwykle na podstawie umowy-zlecenia lub rzadziej na podstawie umowy o dzieło.

Podstawowa różnica pomiędzy umową-zleceniem, a umową o dzieło jest taka, że przy umowie-zleceniu nie odpowiadasz za efekty swojej pracy, pracujesz po prostu określony czas, a przy umowie o dzieło Twoje wynagrodzenie zależy od efektów Twojej pracy, np. wykonania czegoś czyli ostatecznego wykonania zadania.

Jednak, rozliczanie hostess na umowę o dzieło raczej nie jest prawidłowe, nawet jeżeli efekty Twojego wynagrodzenia mają być uzależnione np. od ilości sprzedanego towaru to prawidłowa jest umowa-zlecenie w systemie prowizyjnym.

Co prawda w przypadku umowy o dzieło, podatek jaki płacisz jest mniejszy, lecz urzędy skarbowe kwestionują taki sposób opodatkowania.

Warto również pamiętać o rozliczeniach podatkowych już na początku roku. Chodzi o zbieranie i notowanie sobie kwot zarobionych na promocjach w ciągu roku.
Notuj: dane zleceniodawcy, kwotę brutto, odliczony podatek oraz kwotę netto.

Na końcu roku jak przyjdzie czas rozliczeń, bedziesz miała ułatwione zadanie i nie zapomnisz czegoś tam zgłosić 😉

Pamiętaj, urząd skarbowy to jedyna instytucja, która zawsze pamięta o Tobie 😉

Jeżeli pracujesz w dziale spożywczym, niezbędna jest również książeczka tzw. “sanepidowska” potwierdzająca Twój dobry stan zdrowia i możliwość kontaktu z żywnością.

Jej wyrobienie niestety jest dosyć uciążliwe, wiąże się z wizytą u lekarza, później sanepid, później znowu lekarz. Konieczne jest również aktualizowanie książeczki co kilka miesięcy.

Pamiętaj, jeżeli pracujesz w supermarkecie gdzie są działy spożywcze, zawsze miej książeczkę przy sobie. Nieważne, że czasami obsługa nie wymaga jej od Ciebie. W przypadku kontroli Sanepidu jej brak może kosztować kilka tysięcy złotych grzywny. Przepisy tutaj są jednoznaczne.

Część supermarketów, prawdopodobnie dla świętego spokoju 😉 wymaga od hostess książeczek zawsze, nawet jak promują rowery 😉

3 komentarze

  1. “Pamiętaj, urząd skarbowy to jedyna instytucja, która zawsze pamięta o Tobie ” To zdanie mówi wszystko o realiach naszego kraju i urzędów które jak zostały zakładane z założenia miały być dla ludzi.. ;D

  2. To jest fajna praca dla studentów albo osób które chcą sobie dorobić 🙂

    • Dla niektórych może być to też początek kariery w modelingu także warto się przykładać do każdej pracy, a nóż Cię ktoś dostrzeże 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*