Problemy z cerą, cz. 1

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy

Szałwia na ”worki pod oczami”
Aby zlikwidować obrzęki pod oczami nakładaj na przemian przez 10 minut ciepłe i zimne napary z szałwii. Natomiast na powieki można nałożyć papkę ztartych ziemniaków i trzymać przez 15 minut, następnie zmyć naparem z rumianku, kopru włoskiego i świetlika.

Maseczka na trądzik
Kopr włoski pomaga na problemy z trądzikiem. Należy zaparzyć 3 łyżeczki kopru w 150 ml wrzącej wody i odstawić do ostygnięcia. Potem 3 łyżki naparu wymieszaj z 50 g jogurtu naturalnego, trzema łyżkami miodu pszczelego oraz dwiema łyżkami płatków owsianych. Maseczkę nałóż na twarz na 15 minut i spłukaj ciepła wodą. Na koniec przemyj twarz tonikiem oczyszczającym.

Zdrowy kolor skóry
Jeśli skóra twojej twarzy wygląda na zmęczona i wydaje się szara, przygotuj papkę cebulową. Obierz 1-2 cebuli i upiecz w piekarniku do miekkości, następnie rozetrzyj na miazgę i na gazie nałóż na twarz.

Czosnek na krostki
Dobry sposób na wyleczenie krostek na twarzy to pocieranie ich sokiem z czosnku, który działa jak antybiotyk. Można też przyłożyć na krótko cienki plasterek czosnku, jednak wtedy należy posmarować oliwą miejsce wokół krostki.

Ujędrniająca i ściągająca maseczka do twarzy
Maseczka z białek jajek doskonale ściąga pory i ujędrnia skórę. Ubij białka na sztywną pianę i dodaj kilka kropel soku z cytryny lub pomarańczy. Nałóż na twarz na 15 minut i zmyj letnią wodą.

Maseczka ściągająca pory
Wymieszaj po łyżce kory dębu i wierzby, ziela gryki i kwiatów bzu czarnego oraz po 2 łyżki liści szałwi, kwiatów lipy i nasienia kozieradki. Zalej gorącą wodą i nałóż na rozszerzone pory. Po godzinie maseczkę zmyj ciepłą wodą.

Przetłuszczająca się skóra
Łyżkę suszonych kwiatów podbiału zalej szklanką wody i gotuj przez 3 minuty pod przykryciem na małym ogniu. Odstaw na 15 minut. Gotowym odwarem przemywaj codziennie twarz.

Bardzo sucha cera
3 łyżki siemienia lnianego, 2 łyżki korzenia mydlnicy, 2 łyżki kwiatów rumianku, 2 łyżki nasion kopru i 2 łyżki miodu zalej taką ilością letniej wody, aby powstała gęsta papka. Na umyta i posmarowaną warstwą oliwy twarz nałóż maseczkę i pozostaw na godzinę. Zmyj ciepłą, a następnie zimną wodą.

Na wypryski
Do wyleczenia wyprysków i krostek doskonale nada się czosnek, który podziała jak antybiotyk. Wystarczy, że skórę potrzesz wyciśniętym z czosnku sokiem. Można też na wyprysk przyłożyć cienki plasterek tego warzywa wokół smarując skórę oliwą. Trzeba jednak uważać, bo niektóre osoby czosnek może uczulać.

Oczyszczająca ziołowa parówka
Do naczynia wsyp garść mieszanki suszonego majeranku i rumianku. Zioła zalej wrzątkiem, a następnie szybko przykryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad parą. Wytrwaj tak minimum 15 minut.

Maseczka z drożdży (cera trądzikowa)
1 łyżkę stołową drożdży rozkruszyć i wymieszać z 2 łyżkami letniego mleka, nałożyć papkę na twarz, po zastygnięciu zmyć maseczkę ciepłą wodą.

Kompres z ziół (cera trądzikowa)
Zaparzyć skrzyp i krwawnik, ostudzić tak aby napar nie był gorący (powinien jednak być ciepły) zmoczyć gazę ( złożoną kilkakrotnie, z wyciętym otworkiem na nos) nałożyć kompres na twarz, zdjąć po 20 min.

Złuszczanie
Regularnie rób piling. Jeżeli martwy naskórek zablokuje pory skóry, utworzą się w nich krostki. Użyj do tego zwykłej maseczki glinkowej (po nałożeniu lekko wymasuj nią skórę) lub sięgnij po maski-pilingi z glinką.

Maseczka wygładzająca (cera mieszana)
1 łyżkę ugotowanego młodego zielonego groszku ugnieść na mączkę, rozprowadzić 1 łyżeczką słodkiej śmietanki, papkę zmyć po 20 min.

Maseczka wybielająca (cera mieszana)
Zetrzeć na miazgę 1 średniej wielkości korzeń chrzanu, dodać 2 łyżki zsiadłego mleka, zagęścić mąką ziemniaczaną, zmyć po 10 min.

Maseczka odżywcza (cera mieszana)
Ugotowany w ” mundurku” ziemniak obrać ze skórki, rozgnieść, rozprowadzić ciepłym mlekiem, dodać żółtko, zmyć maseczkę po 20 min.

Maseczka z glinki dla cery tłustej
Raz-dwa razy w tygodniu rób sobie maseczkę z glinki. Nakładaj ją palcami na czystą, wilgotną twarz, omijając okolice oczu.

Matowienie cery
Jeżeli twoja twarz w ciągu dnia zaczyna się świecić, usuń nadmiar łoju bibułkami matującymi. Wchłoną go one nie naruszając makijażu.

Nawilżanie tłustej cery
Tłusta skóra też potrzebuje wilgoci!
Gdy jest odwodniona łuszczy się i ściąga, mimo, że jej powierzchnię pokrywa tłusta powłoka. Stosuj lekkie emulsje i żele nawilżające przeznaczone specjalnie do tłustej cery. Na dzień wybieraj takie, które zawierają substancje matujące, ograniczające świecenie się skóry.

Mycie tłustej skóry
Zawsze myj twarz w chłodnej wodzie, delikatnymi żelami bez mydła. Trzymaj się z dala od toników na bazie alkoholu, bo niszczą płaszcz hydrolipidowy i skóra błyskawicznie traci wilgoć. Przemywaj twarz naparami ziołowymi. Możesz je też dodawać do maseczek glinkowych.

3 komentarze

  1. Tylko z czosnkiem to trzeba naprawdę uważać bo można się skrzywdzić niechcący a tak poza tym to świetne rady 🙂

  2. Ostatnio widziałam przepis na jakąś maseczkę domowej roboty niby „peel of”. Jak znajdę to wrzucę w komentarzu bo podobna świetna 🙂 Ale rewelacyjna jest też maseczka ze spiruliny: Poprostu do zmielonej spiruliny dodaje się troszeczkę wody i robi taką gęstą papkę 🙂

  3. Ale pamiętać trzeba że każda maseczka, nawet ta domowej roboty może uczulić więc dobrze wcześniej to sprawdzić 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*