Rola mikro i makroelementów w budowie paznokci, część 1.

Mikro i Makroelementy – te cenne substancje odsuwa się często w cień na rzecz witamin. Tymczasem są one równie ważne. Stanowią 4% wagi ciała, z czego połowa wchodzi w skład kości, zębów, paznokci oraz innych tkanek i odpowiada za ich integralność.

Mikroelementy i witaminy

Mikroelementy i witaminy

Na tę ilość składa się 46 składników, a 30 z nich uważa się za niezbędne do życia. Aż 70 % substancji nieorganicznych naszego organizmu, stanowią makroelementy:

Wapń – wapń stanowi około 2% masy ciała dorosłego człowieka. 99% tej ilości zawarte jest w kościach i zębach. Wchodzi w skład materiału budulcowego kości i szkliwa. Jego niedobór powoduje ich rozmiękanie. Prawidłowe stężenie wapnia redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, udarów, raka jelita grubego oraz kamieni nerkowych. Dobrym źródłem wapnia są tylko nieliczne produkty spożywcze. Do nich należą: mleko, sery, jaja, ryby, owoce morza, brokuły, migdały.

Magnez – jego niedobór odpowiada za zwiększoną łamliwość paznokci, ponieważ zaburza poważne funkcje komórki. Magnez uczestniczy bowiem w aktywności 300 enzymów komórkowych. Znajdziemy go produktach pełnoziarnistych, owocach (szczególnie bananach), mleku, mięsie drobiowym. Magnez można także czerpać z kakao, gorzkiej i słodkiej czekolady oraz migdałów, a więc uzupełnianie tego pierwiastka może być bardzo przyjemne – jedna tabliczka czekolady dostarcza około 20% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na magnez.

Potas – bezpośrednio związany jest z sodem i zapewnia prawidłową gospodarkę wodną organizmu. To składnik enzymów, występuje w sokach trawiennych, reguluje gospodarkę wodną (objętość komórek, ciśnienie osmotyczne wewnątrzkomórkowe), zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Jego źródła to – banany, morele, marchew, ziemniaki, brukselka, kapusta, awokado, daktyle, orzechy, szpinak.

Sód – jest podstawowym składnikiem płynów ustrojowych (soki trawienne, krew, chłonka, płyn śródtkankowy), bierze udział w zachowaniu bilansu wodnego w organizmie. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Występuje w soli i żywności produkowanej z udziałem sodu.
Współczesnym, bardzo poważnym problemem jest niedobór mikro i makroelementów. Dzieje się to m.in. za sprawą ciągle rosnącej popularności na odchudzanie. W niektórych środowiskach wręcz wypada być na permanentnej diecie. Większość tych diet prowadzona jest niestety w sposób nieprawidłowy (np. diety jednoskładnikowe bądź długotrwałe głodówki).

Wyróżniamy grupy szczególnie narażone na niedobory składników mineralnych:
– młode kobiety, szczególnie na diecie bezmięsnej,
– osoby z ubogich rodzin, niedojadające,
– osoby starsze, żyjące samotnie,
– młodzież w fazie intensywnego rozwoju fizycznego,

Kruchość i łamliwość paznokci jest często pierwszym i niepokojącym sygnałem. Paznokcie tych osób mogą wiele powiedzieć nam o niedoborach żywieniowych. Najwięcej patologii skóry można zdefiniować za pomocą takich mikroelementów jak:

Żelazo – brak żelaza prowadzi do niedokrwistości, ogranicza szybkość wywarzania DNA, a tym samym produkcji białek i nowych komórek. Płytki paznokcia stają się łamliwe i kruche niczym skorupki jaj. Kształt paznokcia ulega deformacji, powstają paznokcie łyżeczkowane.

Grzbietowa część paznokcia jest wklęsła poprzecznie, jak i podłużnie. Zmiany nie muszą występować na wszystkich paznokciach, zwykle dotykają płytkę palca wskazującego i środkowego. Wszelkiego rodzaj bruzdy, szczególnie u nasady paznokcia, również mogą być symptomem niedoboru żelaza.

Nawet nieduży niedobór tego pierwiastka może objawić się obniżeniem sprawności fizycznej oraz stale uszkodzić czynności psychomotoryczne. Żelaza szukajmy w mięsie, żółtkach jaj, morelach, suszonych owocach, szpinaku, fasoli, krewetkach.

3 komentarze

  1. Chyba będę musiała się przejść do lekarza bo tak podejrzewałam że mam niedobór żelaza ale dzięki temu artykułowi jestem już pewna na 99% :/

  2. Ludzie nie sprawdzajcie objawów w wujku google tylko odrazu do lekarza, bo w necie ile stron tyle opini i porad…

  3. Ja mam tak że im więcej czytam tym bardziej jestem chora ;D

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*