Rola mikro i makroelementów w budowie paznokci, część 2.

Czas na drugą część artykułu na temat roli mikroelementów i makroelementów w utrzymaniu zdrowych i pięknych paznokci. Dotyczy to również nie tylko paznokci ale również włosów i skóry.

Mikroelementy i makroelementy

Mikroelementy i makroelementy

Cynk – 20% jego zawartości przypada na skórę wraz z przydatkami. W naskórku zaś występuje 5 razy więcej cynku, niż w skórze właściwej. Dzięki cynkowi możliwy jest proces keratynizacji. Keratyna jest głównym składnikiem zrogowaciałych komórek, które tworzą płytkę paznokcia.
Niedobór cynku prowadzi więc do schorzeń dermatologicznych – m.in. bielactwa paznokci, które można poznać po charakterystycznych białych plamkach, linijnych lub nieregularnych odbarwieniach. Dochodzi także do deformacji kształtu paznokcia.

Przyczyną niedoboru mogą być: niskokaloryczna dieta, żywienie pozajelitowe, spożywanie antybiotyków, leków sterydowych, środków uspokajających, nasennych, moczopędnych, przeczyszczających oraz palenie papierosów. To ostatnie wprowadza do organizmu kadm, a ten jest antagonistą cynku.
Zmiany w obrębie paznokci są pierwszym sygnałem, którego nie wolno bagatelizować, gdyż niedobór cynku zwykle kończy się dużo poważniejszymi schorzeniami. Natomiast spożywanie żywności bogatej w cynk nie stwarza zagrożenia jego przedawkowania ponieważ cynk nie kumuluje się w tkankach a jego nadmiar jest wydalany z organizmu.

Źródłem cynku są: chude mięso, chude mleko, żółtko jaj, mąka pełnoziarnista, orzechy, żywność pochodzenia morskiego.

Jod – niedobór jodu jest jednym z najbardziej powszechnych niedoborów składników pokarmowych na świecie. Wzbogacanie soli jodem jest stosowane w celu zapewnienia prawidłowego spożycia tego pierwiastka. Jego niedobór może odpowiadać za kruchość paznokci. Związane jest to z niedoczynnością tarczycy. Organizm próbuje temu zapobiec, starając się pobudzić gruczoł tarczowy do rozrostu, tworząc w ten sposób tzw. wole. Jednakże czasami działanie takie jest bezskuteczne i oprócz zmian w ciśnieniu krwi, zmęczenia, zaburzeń lipidowych, prowadzi do zmatowienia płytki paznokcia oraz jej rozwłóknienia. Źródłem jodu są przede wszystkim – sól jodowana, ryby morskie, owoce morza, drożdże, cebula, szpinak, rzeżucha, a także mleko.

Krzem – jego niedobór związany jest z osłabieniem płytki paznokcia, co prowadzi do kruchości i wzmożonej łamliwości paznokci. Znajdziemy go w świeżych warzywach i owocach oraz roślinach leczniczych takich jak np. skrzyp.

Wiemy już,że wygląd paznokci odzwierciedla stan zdrowia naszego organizmu. Ciekawostką jest jednak fakt iż psychologowie sądzą , że kształt naszych pazurków zdradza co nieco na temat charakteru czlowieka 😉

Paznokcie szpatułkowate – zwykle występuja u tryskających energią realistów. Dla wyciszenia można im polecić jogę i inne ćwiczenia relaksacyjne.

Paznokcie prostokątne – wskazują na człowieka opanowanego, zdyscyplinowanego i powściągliwego, kochającego ład i porządek – dla niego odprężające masaże.

Paznokcie owalne – charakterystyczne dla artystów ale też osób niezdecydowanych, skłonnych do podporządkowywania sobie innych – dla nich ćwiczenia oddechowe , dla uspokojenia rozbuchanego ego 😉

Paznokcie zakrzywione (szpony) – typowe dla drażliwych, zaborczych, niecierpliwych egocentryków. Intensywny aerobik się kłania ! 🙂

Paznokcie wklęsłe – często świadczą o stresie i wyczerpaniu. Pomóc może zmiana diety i zażywanie witamin z grupy B,D i E.

Brak paznokci – typowy dla osób skłonnych do samodestrukcji i kanibalizmu . Tu może pomóc tylko psycholog. Albo dobra stylistka 🙂

Preparaty doustne w postaci tabletek, kapsułek, pastylek musujących, są bardzo cennym źródłem witamin i minerałów, zwłaszcza przy objawach niedoboru. Pamiętajmy jednak, aby na ich rzecz nie rezygnować z naturalnego źródła substancji odżywczych, czyli produktów spożywczych.
Zwróćmy też uwagę na ich odpowiednie przechowywanie – w lodówce trzymajmy żywność wymagającą chłodzenia (w stałej temperaturze do 4oC), aby zapobiec jej zepsuciu lub zwiędnięciu. Mrożonki trzymać najlepiej w temperaturze poniżej -18oC. Żywność w puszkach i suszona powinna się znajdować w chłodnym i suchym miejscu.

Nie zapominajmy też o wypijaniu około 2 litrów wody dziennie – doskonale oczyszcza ona organizm co również ma znaczenie dla wyglądu paznokci.

Prawidłowo dobrana dieta gwarantuje nam dobre samopoczucie i odpowiednią ilość energii. Kondycję całego organizmu odzwierciedlają także paznokcie. Zdrowy paznokieć powinien mieć lekko różowy kolor, być gładki, połyskujący. Nie powinien rozdwajać się i odchodzić od palca. Jego płytka powinna być elastyczna, dość giętka ( jednak nie za bardzo!) i mieć owalny kształt.

Jeżeli nasze paznokcie nie do końca odpowiadają temu opisowi… nie załamujmy się! Wystarczy zmodyfikować naszą dietę, włączyć w nią odpowiednią ilość składników mineralnych, ewentualnie zastosować odpowiednie preparaty i cieszyć się zdrowymi, pięknymi paznokciami.

A więc – smacznego!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*