Zapraszamy do Tykocina

Wschodnie rejony naszego kraju często są miejscem pomijanym, jeśli chodzi o wyjazdy. Zupełnie niepotrzebnie. Znajdziemy tu bowiem mnóstwo ciekawych, fascynujących miejsc i cudownych zabytków. Zapraszamy zatem na wycieczkę do Tykocina!

Tykocin jest pięknym miastem położonym nieco na zachód od Białegostoku. To miejsce z pewnością zachwyci niejednego fana zwiedzania, bowiem jest niezwykle atrakcyjne turystycznie.

Tykocin Zamek

Tykocin Zamek

Nazwa „Tykocin” po raz pierwszy pojawiła się w źródłach w pierwszej połowie XV wieku, miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1425.
W Tykocinie znajduje się około 100 obiektów zabytkowych – trzeba przyznać, że ich ilość robi wrażenie! Wiadomo, iż podczas weekendowej wycieczki z pewnością nie uda nam się zobaczyć wszystkiego, przybliżymy zatem zaledwie część zabytków oraz atrakcji owej miejscowości.
Na uwagę zasługuje z pewnością Wielka Synagoga. Jest jedną z najstarszych w naszym kraju, drugą pod względem wielkości. W środku zobaczymy olbrzymią bimę opartą na czterech filarach oraz imponujące polichromie.

Tykocin, widok z lotu ptaka

Tykocin, widok z lotu ptaka

Nie zapominajmy także o odwiedzeniu Muzeum Kultury Żydowskiej. Ta grupa etniczna bowiem w Tykocinie występowała od zawsze i ma swoją niezwykle barwną historię. Podziwianie owego zabytku połączyć możemy z pójściem do restauracji z kuchnią żydowską, by poznać owe specyficzne smaki.
W Tykocinie zobaczmy także pomnik Stefana Czarnieckiego. Ufundował go Klemens Branicki, zaś wykonał francuski artysta Pierre de Coudray.
Nie pomińmy także wspaniałego, renesansowego Zamku w Tykocinie, wybudowanego dla króla Zygmunta Augusta. Jego wnętrza z pewnością zaskoczą nas bogactwem zdobień i charakterystyczną kolorystyką.

Tykocin Zamek

Tykocin Zamek

Misternie wykonane rzeźby oraz imponujące popiersia ewangelistów oglądać będziemy w barokowym Kościele Świętej Trójcy. Na uwagę zasługują tutaj także wspaniałe obrazy autorstwa Szymona Czechowicza.
Inne miejsca warte zobaczenia to choćby: Mały Rynek (dawniej pełnił on funkcję centrum żydowskiej kultury), dawny szpital wybudowany w 1755 roku, Rezydencja Ekonomiczna (inaczej Dworek Administratora), Zespół Klasztorny Bernardynów czy Wiatrak Koźlak, pochodzący z roku 1887.
Tykocin to także urocze, nieco tajemnicze uliczki, drewniane domki, niewielkie kawiarenki. Miejsce niezwykle ciekawe i fascynujące, z pewnością godne odwiedzenia. Zapraszamy zatem do podróżowania na wschód naszego kraju!

5 komentarzy

  1. Gorąco polecam, odwiedziłam kiedyś Tykocin i potwierdzam że warto zobaczyc ! 🙂 a pozatym można przyokazji odwiedzić również piękne okolice Białegostoku

  2. A ja tam wolę gorące powietrze, przejrzyste morze i piasek 🙂 Np Grecja albo Kanary 😀

  3. Wspierajmy Polskie i spędzajmy wakacje nad Polskim morzem ! 🙂 Nie zostawiajmy swoich pieniędzy za granicą ! 🙂

  4. Ja niestety jak na wakacje to zawsze za granicę, może powiecie że nie jestem patriotą ale jakoś nie kręcą mnie zatłoczone plaże nad polskim morzem i pogoda niepozwalająca nawet na ubranie krótkich spodenek. Jak gdzieś jadę to już chcę mieć spokój i piękną pogodę przez cały czas !!! 😀

  5. Zamek na górnym zdjęciu to zamek w Trokach na Litwie, nie rozumiem czemu tu się pojawił.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*