Powiększanie piersi od A do Z

Piękny i kształtny biust to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Nie każda z pań może się jednak poszczycić biustem swoich marzeń. Co więcej – upływający czas, ciąża i karmienie piersią oraz gwałtowne wahania wagi nie sprzyjają kondycji biustu.

Na nic zda się wtedy stosowanie kosmetyków ujędrniających, zażywanie tabletek mających rzekomo powiększyć biust. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie w zakresie powiększania biustu oferuje medycyna estetyczna.

Utrzymujące się jedynie przez określony czas zabiegi to powiększanie piersi kwasem hialuronowym lub własną tkanką tłuszczową. Efekt zauważalny jest przez około dwa lata i pozwala na powiększenie piersi i delikatne wymodelowanie ich kształtu. Jednak wciąż najbardziej popularną metodą jest operacyjne powiększanie piersi, czyli augumentacja. Co należy wiedzieć o zabiegu powiększania piersi implantami?

Kto może zdecydować się na operacyjne powiększanie piersi?

Powiększanie piersi implantami to inwazyjna i trwała metoda powiększania i korygowania kształtu biustu. Wszczepienie implantów piersi dedykowane jest pacjentkom, które:
– chcą powiększyć zbyt małe piersi
– cierpią na niedorozwój gruczołów piersiowych
– mają problem z zauważalną asymetrią piersi
– borykają się w utratą jędrności biustu po przebytych kuracjach odchudzających
– pragną poprawić wygląd piersi po ciąży i laktacji
– chcą zniwelować oznaki upływającego czasu, który manifestuje się m. in. obwiśnięciem piersi
– przeszły mastektomię w ramach terapii nowotworowej i marzą o rekonstrukcji piersi

Zdecydowana większość, bo aż 80% wszystkich pacjentek poddających się operacyjnemu powiększaniu piersi, to pacjentki w przedziale wiekowym 20 – 50 lat. Połowa z nich jako motywację do wykonania zabiegu wymienia wyłącznie względy estetyczne.

Powiększanie piersi implantami to zabieg, na którego co roku decydują się setki tysięcy kobiet. Jednak z racji swej inwazyjności i konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego, nie każde kobieta może być poddana tej procedurze. Przeciwwskazania do pooperacyjnego powiększania piersi to:
– infekcje
– problemy z krzepliwością krwi
– zaburzenia funkcji nerek lub wątroby
– choroby autoimmunologiczne i układowe
– nowotwory
– niewłaściwe wyniki badań laboratoryjnych wykonywanych przed zabiegiem
– schorzenia skórne
– problemy z ciśnieniem krwi
– wiek poniżej 18 roku życia lub brak pełnej dojrzałości anatomicznej

Jakie implanty są do wyboru?

Kobiety, które zdecydują się na powiększenie piersi implantami, mają do wyboru implanty wypełnione solą fizjologiczną lub zdecydowanie częściej używane implanty silikonowe. Implanty wypełnione żelem silikonowym są bardziej naturalne w dotyku i wytrzymalsze.

Inny podział uwzględnia kształt – tu wyboru można dokonać między implantami anatomicznymi i okrągłymi. Bardziej pożądane są te pierwsze – przypominają kształtem łzę, zatem idealnie odwzorowują anatomiczny kształt piersi z nieco łagodniejszym górnym biegunem piersi i mocniej zarysowanym dolnym. Implanty okrągłe, jeśli zostanie dobrany zbyt duży rozmiar, mogą wyglądać bardzo nienaturalnie. Implanty różnią się ponadto powierzchnią – jedne są gładkie, inne – teksturowane.

Jak wygląda powiększanie piersi implantami?

Jak o powiększaniu piersi pisze klinika Aesthetic Med. Po zakwalifikowaniu do zabiegu, czyli wykluczeniu przeciwwskazań i otrzymaniu prawidłowych wyników badań (parametry krzepnięcia, morfologia, elektrolity, wskaźniki nerkowe) można przystąpić do zabiegu. Profesjonalny lekarz medycyny estetycznej zawsze konfrontuje oczekiwania pacjentki z realnymi efektami końcowymi, odradzając zbyt duże implanty. Umożliwia to wizualizacja komputerowa nowych piersi.”

Po znieczuleniu ogólnym dochodzi do wszczepienia implantu pod mięsień piersiowy lub pod gruczoł, a ciecie dokonywane może być:
– w fałdzie podpiersiowym
– w fałdzie pachowym
– wokół otoczki brodawkowej

Po operacji pacjentka przez jedną dobę pozostaje w klinice. Zobligowana jest do stosowania antybiotyków i dbanie o rany pooperacyjne, a także musi nosić specjalny uciskowy biustonosz. Po operacji należy unikać palenia papierosów, wysiłku fizycznego, opalania czy korzystania z sauny. Całkowita rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni.

Możliwe powikłania

Powikłania po operacyjnym powiększaniu piersi zdarzają się rzadko i obejmują zakażenia okołooperacyjne, powstanie nieestetycznych blizn, krwiaków oraz wytworzenie się torebki łącznotkankowej wokół implantu. Jej przykurcz może powodować deformację implantu i nieestetyczny wygląd piersi. Powikłania tego typu zdarzają się rzadko.

1 komentarz

  1. ja jestem ciekawa ile kosztuje takie powiększenie z rozmiaru A do przynajmniej C… 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*