Zapraszamy do Tykocina

Wschodnie rejony naszego kraju często są miejscem pomijanym, jeśli chodzi o wyjazdy. Zupełnie niepotrzebnie. Znajdziemy tu bowiem mnóstwo ciekawych, fascynujących miejsc i cudownych zabytków. Zapraszamy zatem na wycieczkę do Tykocina!

Tykocin jest pięknym miastem położonym nieco na zachód od Białegostoku. To miejsce z pewnością zachwyci niejednego fana zwiedzania, bowiem jest niezwykle atrakcyjne turystycznie.

Tykocin Zamek

Tykocin Zamek

Nazwa „Tykocin” po raz pierwszy pojawiła się w źródłach w pierwszej połowie XV wieku, miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1425.
W Tykocinie znajduje się około 100 obiektów zabytkowych – trzeba przyznać, że ich ilość robi wrażenie! Wiadomo, iż podczas weekendowej wycieczki z pewnością nie uda nam się zobaczyć wszystkiego, przybliżymy zatem zaledwie część zabytków oraz atrakcji owej miejscowości.
Na uwagę zasługuje z pewnością Wielka Synagoga. Jest jedną z najstarszych w naszym kraju, drugą pod względem wielkości. W środku zobaczymy olbrzymią bimę opartą na czterech filarach oraz imponujące polichromie.

Tykocin, widok z lotu ptaka

Tykocin, widok z lotu ptaka

Nie zapominajmy także o odwiedzeniu Muzeum Kultury Żydowskiej. Ta grupa etniczna bowiem w Tykocinie występowała od zawsze i ma swoją niezwykle barwną historię. Podziwianie owego zabytku połączyć możemy z pójściem do restauracji z kuchnią żydowską, by poznać owe specyficzne smaki.
W Tykocinie zobaczmy także pomnik Stefana Czarnieckiego. Ufundował go Klemens Branicki, zaś wykonał francuski artysta Pierre de Coudray.
Nie pomińmy także wspaniałego, renesansowego Zamku w Tykocinie, wybudowanego dla króla Zygmunta Augusta. Jego wnętrza z pewnością zaskoczą nas bogactwem zdobień i charakterystyczną kolorystyką.

Tykocin Zamek

Tykocin Zamek

Misternie wykonane rzeźby oraz imponujące popiersia ewangelistów oglądać będziemy w barokowym Kościele Świętej Trójcy. Na uwagę zasługują tutaj także wspaniałe obrazy autorstwa Szymona Czechowicza.
Inne miejsca warte zobaczenia to choćby: Mały Rynek (dawniej pełnił on funkcję centrum żydowskiej kultury), dawny szpital wybudowany w 1755 roku, Rezydencja Ekonomiczna (inaczej Dworek Administratora), Zespół Klasztorny Bernardynów czy Wiatrak Koźlak, pochodzący z roku 1887.
Tykocin to także urocze, nieco tajemnicze uliczki, drewniane domki, niewielkie kawiarenki. Miejsce niezwykle ciekawe i fascynujące, z pewnością godne odwiedzenia. Zapraszamy zatem do podróżowania na wschód naszego kraju!

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)


5 komentarzy

  1. Gorąco polecam, odwiedziłam kiedyś Tykocin i potwierdzam że warto zobaczyc ! 🙂 a pozatym można przyokazji odwiedzić również piękne okolice Białegostoku

  2. A ja tam wolę gorące powietrze, przejrzyste morze i piasek 🙂 Np Grecja albo Kanary 😀

  3. Wspierajmy Polskie i spędzajmy wakacje nad Polskim morzem ! 🙂 Nie zostawiajmy swoich pieniędzy za granicą ! 🙂

  4. Ja niestety jak na wakacje to zawsze za granicę, może powiecie że nie jestem patriotą ale jakoś nie kręcą mnie zatłoczone plaże nad polskim morzem i pogoda niepozwalająca nawet na ubranie krótkich spodenek. Jak gdzieś jadę to już chcę mieć spokój i piękną pogodę przez cały czas !!! 😀

  5. Zamek na górnym zdjęciu to zamek w Trokach na Litwie, nie rozumiem czemu tu się pojawił.

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*