O wadach wzroku i metodach ich korekcji, cz. 2

Soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych soczewek okularowych. W pewnych przypadkach noszenie ich staje się po prostu koniecznością. Najczęściej decydują się na nie ludzie młodzi, aktywni, stawiający na wygodę, ale niejednokrotnie również na lepszy efekt kosmetyczny.

Soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na rogówkę (stanowiącą część gałki ocznej). Rozwój technologii oraz wprowadzenie nowoczesnych materiałów do produkcji soczewek kontaktowych, to czynniki, które upowszechniły ich użytkowanie. Niemałe znaczenie ma fakt, że soczewki kontaktowe – w porównaniu do okularów – cechuje obszerniejsze pole widzenia i brak peryferyjnych zakłóceń widzenia, a także lepsza ostrość widzenia.

Jeżeli różnica pomiędzy lewym a prawym okiem przekracza 3 dioptrie, to w tym przypadku korekcja okularami jest trudna, a czasem może okazać się wręcz niemożliwa. Dzięki soczewkom kontaktowym możliwe staje się skorygowanie wad obu oczu.

Po raz pierwszy na szerszą skalę zastosowano soczewki twarde wytwarzane z pleksiglasu. Po soczewkach twardych przyszła kolej na soczewki sztywne gazoprzepuszczalne, które nadal dość często stosuje się w specjalnych przypadkach. Obecnie powszechne zastosowanie mają soczewki kontaktowe, które są wykonane z materiałów miękkich: hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Soczewki wytwarzane z materiału silikonowo-hydrożelowego cechuje bardzo wysoka przepuszczalność tlenu. Ta cecha sprawia, że są one zdrowsze i bardziej bezpieczne dla oczu niż ich poprzedniczki.

Dzięki różnorodności dostępnych na rynku soczewek kontaktowych, możliwe jest dopasowanie ich do wymogów oraz potrzeb większości pacjentów. Za pomocą soczewek można skorygować praktycznie każdą wadę wzroku.

Bardzo ważne. Aby uniknąć niepotrzebnych powikłań, pacjent powinien udać się z wizytą do lekarza okulisty, który po zbadaniu oczu i stwierdzeniu, że są one zdrowe, dobierze pierwszą parę soczewek kontaktowych. Udzieli także informacji, jak prawidłowo korzystać z soczewek i jak je pielęgnować. W żadnym razie nie wolno eksperymentować z soczewkami na własną rękę! Jakakolwiek zmiana typu oraz parametrów soczewek bez konsultacji ze specjalistą jest niedopuszczalna! Należy pamiętać również o systematycznych badaniach kontrolnych, które powinny odbyć się w pierwszym miesiącu użytkowania soczewek, a następnie odbywać się przynajmniej raz na pół roku.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych rozpoczyna się w chwili otwarcia sterylnego opakowania. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji soczewek. Czas żywotności soczewek jest związany z ich trwałością oraz ze zjawiskiem gromadzenia się na ich powierzchni osadów białkowych. Specjalista ma także za zadanie ocenić, czy wymiany soczewek nie należy dokonać wcześniej.

Spośród soczewek kontaktowych najliczniejszą grupę stanowią te, które mają za zadanie korekcję wad wzroku. Do tej grupy należą soczewki: jednoogniskowe (korygujące krótkowzroczność lub nadwzroczność), toryczne (korygujące astygmatyzm) oraz progresywne (dla osób po 40. roku życia). Na soczewki kolorowe, stanowiące odrębną grupę soczewek, decydują się także ludzie, którzy nie mają wady wzroku, a jedynie chcą zmienić lub podkreślić naturalny kolor oczu. Te soczewki również wymagają doboru przez lekarza okulistę oraz regularnych wizyt kontrolnych.

Podstawowym trybem noszenia soczewek kontaktowych jest tryb dzienny, który oznacza, że należy je zdjąć przed snem. Soczewki starego typu, czyli hydrożelowe, nie nadają się do spania w nich, ponieważ to prowadzi do niedotlenienia rogówki, co z kolei stwarza możliwość poważnych powikłań. Dyskomfort (podrażnienie, przemijające uczucie suchości) może spowodować krótkotrwała drzemka w takich soczewkach. Aby mu przeciwdziałać, wystarczy zastosować niezawierające konserwantów krople nawilżające do oczu (np. Aquify).

Wprowadzenie i zastosowanie innowacyjnych materiałów oraz zaawansowana technologia, to czynniki, które przyczyniły się do produkcji soczewek dających możliwość swobodnego regulowania czasu ich noszenia w ciągu doby. Są to soczewki silikonowo-hydrożelowe, nazywane „oddychającymi”. Takimi soczewkami są np. AirOptix, użytkowane w trybie elastycznym i zezwalające na okazjonalne spanie w nich, a także soczewki AirOptix Night&Day, przystosowane do trybu ciągłego, czyli do noszenia ich do 30 dni i nocy bez konieczności zdejmowania.

Najzdrowszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe (jednorazowego użytku), np. Focus Dailies All Day Comfort. Rano zakłada się nową, sterylną parę tych soczewek, a po zdjęciu wyrzuca się je do kosza. Nie wymagają stosowania środków dezynfekujących ani codziennej pielęgnacji. Mogą być noszone przez pacjentów cierpiących na sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Soczewki Focus Dailies All Day Comfort posiadają wbudowany w ich strukturę czynnik nawilżający, zapewniający oczom stałe nawilżanie ich powierzchni. Stanowi to komfortowe rozwiązanie dla użytkowników stale przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz dotkniętych zespołem suchego oka. W obrębie tej grupy soczewek, poza sferycznymi, występują też soczewki toryczne i progresywne.

Chirurgia refrakcyjna
Nie zawsze korekcja wady wzroku soczewkami okularowymi lub kontaktowymi przynosi pożądany efekt. Jeżeli pacjent nie jest w stanie zaakceptować swojego wyglądu w okularach lub występuje u niego różnowzroczność, a z jakichś przyczyn nie toleruje soczewek kontaktowych, to ma do wyboru kolejną metodę, którą jest chirurgia refrakcyjna.
Ta metoda jest najskuteczniejsza u osób, które wykonują zawód niesprzyjający noszeniu okularów czy soczewek kontaktowych (np. u policjantów i strażaków).

Możliwe jest wykonywanie zabiegów chirurgicznych na rogówce, soczewce i twardówce, przy czym do najpopularniejszych należą zabiegi na rogówce (LASIK, LASEK) z użyciem lasera excimerowego.

Aby zostać zakwalifikowanym do tego zabiegu, pacjent powinien mieć więcej niż 18 lat oraz stabilną wadę przez ostatnie 12-18 miesięcy, a jego krótkowzroczność może wynosić do -12,00 dioptrii, natomiast nadwzroczność nie powinna przekraczać +6,00 dioptrii. W ten sposób można również korygować astygmatyzm w zakresie +/- 2,00 – 7,00 dioptrii cylindrycznych.

Pacjenci, którzy wcześniej nosili soczewki kontaktowe, przed badaniem kwalifikującym do zabiegu nie powinni używać soczewek miękkich ok. 15 dni, a twardych – ok. 30 dni.

Konieczność i rodzaj operacji ustala lekarz operujący po przeanalizowaniu następujących czynników:
– aktualnego stanu wady;
– stanu przedniej powierzchni gałki ocznej i pokrywającej ją warstwy łez;
– grubości rogówki;
– potencjalnych współistniejących chorób oczu;
– chorób ogólnoustrojowych.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*